Rehber
LLM Eğitimi İçin GPU Seçimi: Fine-Tuning'de Hangi GPU? (2026)
LLM eğitimi için tek bir en iyi GPU yok; kartı amaç ve model boyutu belirler. 8B QLoRA 24 GB'lık RTX PRO 4000'e, 8B LoRA 32 GB'lık RTX 5090'a, 70B QLoRA 96 GB'lık RTX PRO 6000'e sığar; 7B ve üzeri modellerde full fine-tuning ile ön eğitim birden fazla H100 ya da H200 ister. Bu kartları İstanbul'daki tesisimizde aylık kiralıyoruz.
gpukiralama.com.tr ekibi Güncelleme: 10 dk okuma
İçindekiler
- LLM eğitimi için hangi GPU gerekir?
- Amacınıza göre darboğaz ne?
- Sıfırdan ön eğitim gerçekçi mi?
- Model boyutu ne kadar bellek (VRAM) ister?
- Bellek dışında hangi donanım özellikleri önemli?
- LLM fine-tuning için en iyi GPU hangisi?
- Tek GPU mu, çok GPU mu?
- Evdeki ekran kartıyla LLM eğitilir mi?
- Kiralık GPU seçenekleri
- Özet
- Kaynaklar
LLM eğitimi için hangi GPU gerekir?
LLM eğitiminde gereken GPU'yu yöntem ve model boyutu belirler. QLoRA ince ayarı 70B'ye, LoRA 32B'ye kadar tek bir karta sığar; 7B ve üzeri modellerin full fine-tuning'i birden fazla H100 ya da H200 ister. Sıfırdan ön eğitim 1B ölçeğinde 8 GPU'lu tek bir sunucuda yapılabilir; 10B ve üzeri ise çok daha büyük bir küme gerektirir.
GPU seçerken önce amacınızı netleştirin; çünkü her amacın darboğazı farklıdır:
- Sıfırdan ön eğitim (pretraining): Belirleyici olan hesap gücüdür. 1 milyar parametreli bir modeli hesap açısından verimli biçimde eğitmek ~1,2 × 10²⁰ işlem (FLOP) ister; bu, 8 adet H100'le teorik olarak yarım günlük, 10 milyar parametrede ise bir buçuk ay süren bir iştir.
- Full fine-tuning: Belirleyici olan bellektir. Parametre başına ~16 bayt gerekir; 8B bir model aktivasyonlar hariç 128 GB ister, bu da pratikte birden fazla H100 ya da H200 demektir.
- LoRA/QLoRA: Çoğu iş tek karta sığar. Sitemizin VRAM hesabına göre (2.048 token, batch 1, gradient checkpointing açık) Llama 3.1 8B QLoRA'da 8,3 GB, LoRA'da 19,9 GB, Llama 3.3 70B QLoRA'da 50,5 GB bellek ister; yani 8B QLoRA için 20 GB'lık, 70B QLoRA için 96 GB'lık bir kart yeter.
- Çıkarım (inference): Model ve KV önbelleği belleğe sığmalı; tek kullanıcıdaki hızı bellek bant genişliği belirler. Servis tarafını LLM inference optimizasyonu rehberimizde anlattık.
Bu rehber Ekim 2026 itibarıyla güncel donanım ve yazılım bilgisine dayanır.
Amacınıza göre darboğaz ne?
Ön eğitimde hesap gücü, full fine-tuning ve LoRA'da bellek, çıkarımda bellek ve bant genişliği belirleyicidir.
| Amaç | Asıl darboğaz | Tipik ihtiyaç |
|---|---|---|
| Sıfırdan ön eğitim | Hesap gücü (TFLOPS) ve GPU'lar arası bağlantı | Çok GPU, NVLink, günler ile aylar |
| Full fine-tuning | Bellek (ağırlık + gradyan + optimizer durumu) | 7B ve üzeri için çok GPU ve FSDP/ZeRO |
| LoRA/QLoRA | Bellek (dondurulmuş model + aktivasyonlar) | Çoğunlukla tek GPU |
| Çıkarım | Bellek kapasitesi ve bant genişliği | Tek GPU ya da modelin birkaç GPU'ya bölünmesi |
Sıfırdan ön eğitim gerçekçi mi?
Küçük modellerde evet; 10 milyar parametre ve üzerinde pratikte tek bir sunucunun işi değildir.
Eğitimin toplam hesap yükü için yaygın kural: parametre sayısı × token sayısı × 6 işlem (Kaplan ve arkadaşları, 2020). Chinchilla çalışmasının (Hoffmann ve arkadaşları, 2022) tahminlerine göre hesap açısından verimli eğitim, parametre başına yaklaşık 20 token gerektirir. Meta, Llama 3 eğitiminde H100 başına 380–430 TFLOPS (BF16) gerçekleşen hız raporladı. GPU başına ~400 TFLOPS varsayarsak:
| Model boyutu | Verimli token sayısı (Chinchilla) | Toplam hesap (FLOP) | Tek H100 (teorik) | 8 H100 (teorik) |
|---|---|---|---|---|
| 1B | ~20 milyar | 1,2 × 10²⁰ | ~84 saat | ~11 saat |
| 10B | ~205 milyar | 1,2 × 10²² | ~8.500 saat | ~45 gün |
| 67B | ~1,5 trilyon | 5,8 × 10²³ | ~400.000 saat | ~5,7 yıl |
Bunlar kusursuz ölçekleme varsayan teorik değerlerdir; veri hazırlama, deneme ve hatalar süreyi uzatır. Çıkarılacak sonuç basit: çoğu ekip için doğru yol, açık ağırlıklı bir modelden başlayıp ince ayar yapmaktır. Küçük ölçekli (1B civarı) özel bir modeli sıfırdan eğitmek ise 8 GPU'lu tek bir sunucuda yapılabilir bir iştir.
Model boyutu ne kadar bellek (VRAM) ister?
Bellek ihtiyacı yönteme göre parametre başına yaklaşık 0,5 ile 16 bayt arasında değişir.
- Çıkarım: BF16'da 2 bayt, FP8'de 1 bayt, 4-bit'te ~0,5 bayt; üzerine KV önbelleği eklenir.
- QLoRA: ~0,5 bayt + aktivasyonlar. LoRA: ~2 bayt + aktivasyonlar.
- Full fine-tuning (AdamW, karışık hassasiyet): ~16 bayt + aktivasyonlar. ZeRO makalesindeki hesapla: 2 bayt ağırlık, 2 bayt gradyan, 12 bayt optimizer durumu.
Model boyutlarına göre ayrıntılı tabloyu LLM fine-tuning maliyeti yazımızda verdik; kendi modeliniz, dizi uzunluğunuz ve batch boyutunuz için VRAM hesaplayıcımızın ince ayar modunu kullanabilirsiniz.
Bellek dışında hangi donanım özellikleri önemli?
FP8/FP4 desteği, bellek bant genişliği ve çok GPU'da NVLink: bellek "sığar mı?" sorusunu, bunlar "ne kadar hızlı?" sorusunu cevaplar.
| GPU | Bellek | Bant genişliği | FP8 | FP4 (NVFP4) | NVLink |
|---|---|---|---|---|---|
| RTX PRO 4000 | 24 GB | 672 GB/s | Var | Var | Yok |
| RTX 5090 | 32 GB | 1.792 GB/s | Var | Var | Yok |
| RTX PRO 5000 | 48 GB | 1.344 GB/s | Var | Var | Yok |
| L40S | 48 GB | 864 GB/s | Var | Yok | Yok |
| RTX PRO 6000 Blackwell | 96 GB | 1.597–1.792 GB/s | Var | Var | Yok |
| H100 | 80 GB | 2,0–3,35 TB/s | Var | Yok | Var (600–900 GB/s) |
| H200 | 141 GB | 4,8 TB/s | Var | Yok | Var (900 GB/s) |
Aralık verilen değerler kartın sürümüne göre değişir.
- BF16: Yedi modelin hepsi destekler; LLM eğitiminde yaygın kullanılan karışık hassasiyet biçimidir.
- FP8: NVIDIA'nın Transformer Engine kütüphanesi FP8 eğitimini Hopper, Ada ve Blackwell kartlarda destekler. vLLM'de FP8 hesaplama, hesaplama yeteneği (compute capability) 8.9 ve üzeri kartlar ister; listedeki yedi model de bu koşulu sağlar. FP8, BF16'ya göre ağırlık belleğini yarıya indirir.
- FP4 (NVFP4): Yalnızca Blackwell'de vardır. Ancak Transformer Engine belgelerine göre NVFP4 ile eğitim, hesaplama yeteneği 10.0 ve 10.3 olan veri merkezi Blackwell kartlarını (B200 sınıfı) ister. RTX PRO 6000, RTX PRO 5000, RTX PRO 4000 ve RTX 5090'ın hesaplama yeteneği 12.0'dır; bu kartlarda FP4 bugün pratikte çıkarım içindir.
- Bant genişliği: Çıkarımda her yeni token için ağırlıklar bellekten yeniden okunur; tek kullanıcıdaki hızı büyük ölçüde bant genişliği belirler.
- NVLink: Tensor paralellik ve büyük modellerin FSDP ile eğitimi gibi GPU'ların sürekli veri paylaştığı işlerde fark yaratır. Ayrıntılar multi-GPU ve NVLink rehberimizde.
LLM fine-tuning için en iyi GPU hangisi?
En iyi GPU, modelinizin ve yönteminizin belleğe rahatça sığdığı karttır; daha hızlı bir karta ya da çok GPU'ya yalnızca eğitim süresi işinize uymadığında geçin. Kısaca: küçük işler için RTX PRO 4000, 32 GB'a sığan işlerde hız için RTX 5090, 7–32B modeller için RTX PRO 5000 ya da L40S, 32–70B'yi tek kartta çalıştırmak için RTX PRO 6000, hız ve çok GPU için H100, en büyük modeller için H200.
| Senaryo | Önerilen GPU | Neden |
|---|---|---|
| Öğrenme, prototip, 7–14B QLoRA, küçük modellerle çıkarım | RTX PRO 4000 | 24 GB yeterli, FP8 ve FP4 destekli, düşük güç (145 W) |
| 7–8B LoRA, 14–32B QLoRA, 8–14B modellerin FP8 servisi, 32B'nin 4-bit servisi | RTX 5090 | 32 GB, yüksek bant genişliği, FP4 |
| 14B LoRA, 32B QLoRA, 32B'nin FP8 servisi; kartı MIG ile iki işe bölmek | RTX PRO 5000 | 48 GB ECC, 1.344 GB/s, FP4; MIG ile 2 × 24 GB |
| 7–14B LoRA, 32B QLoRA, 8–32B modellerin FP8 servisi | L40S | 48 GB; FP8 ve FP32 hesap gücü RTX PRO 5000'den yüksek |
| 32B LoRA, 70B QLoRA, 70B'nin FP8 ya da 4-bit servisi, eğitim ve servis aynı kartta | RTX PRO 6000 | 96 GB, FP4; MIG ile 4 bölüme kadar ayrılabilir |
| Hızın kritik olduğu ince ayar, 7–14B full fine-tuning (2–4 GPU, FSDP), FP8 eğitim | H100 | Yüksek bant genişliği ve hesap gücü, NVLink |
| 70B ve üzeri modeller, uzun bağlam, büyük batch; full fine-tuning'i daha az GPU'yla yapmak | H200 | 141 GB ve 4,8 TB/s |
| 1B ölçeğinde sıfırdan ön eğitim | 8 × H100 ya da H200 | Hesap gücü ve GPU'lar arası bağlantı |
10 milyar parametre ve üzerinde sıfırdan ön eğitim, pratikte tek siparişteki 8 GPU sınırımızı aşan bir küme gerektirir.
İki kart arasında kaldıysanız karşılaştırmalarımıza bakın: RTX 5090 mı, RTX PRO 6000 mi?, L40S mi, RTX PRO 6000 mi?, RTX PRO 6000 mi, H100 mü? ve H100 mü, H200 mü?.
Tek GPU mu, çok GPU mu?
Model ve eğitim tek karta sığıyorsa tek GPU'yla başlayın; çok GPU'ya yalnızca sığmadığında ya da eğitim çok uzun sürdüğünde geçin.
Tek GPU daha az karmaşıktır: dağıtık eğitim ayarı, iletişim darboğazı ve senkronizasyon hataları yoktur. Model sığıyorsa ve yalnızca hız istiyorsanız DDP, sığmıyorsa FSDP2 ya da DeepSpeed ZeRO kullanılır; ayrıntılar ve kod örnekleri multi-GPU eğitim rehberimizde. LoRA ile DDP gibi az iletişim gerektiren işler NVLink'siz kartlarda da iyi çalışır; tensor paralellik ve büyük modelde FSDP için NVLink'li H100 ya da H200'ü tercih edin.
Evdeki ekran kartıyla LLM eğitilir mi?
Küçük modellerde evet. Sitemizin VRAM hesabına göre (2.048 token, batch 1) 24 GB'lık bir RTX 4090 ya da RTX 3090, 8B modellerin QLoRA ve LoRA ince ayarına (Llama 3.1 8B LoRA: 19,9 GB) ve 14B modellerin QLoRA'sına (Qwen3 14B: 13,3 GB) yeter. 14B LoRA (34,6 GB), 32B QLoRA (25,1 GB) ve 7B ve üzeri modellerin full fine-tuning'i ise 24 GB'a sığmaz; 32–96 GB'lık bir kart ya da birden fazla GPU gerekir. FP8 eğitim Ada, Hopper ve sonraki mimarileri ister: Ada mimarisindeki RTX 4090 FP8 ile eğitim yapabilir, Ampere mimarisindeki RTX 3090 yapamaz; BF16 ise ikisinde de vardır. 24 GB'lık RTX 4090'a hangi modellerin sığdığını ve 48 GB'lık L40S'ten farkını ayrıca anlattık.
Kiralık GPU seçenekleri
Çoğu ekip için mantıklı başlangıç, ince ayar ile servisi aynı kartta yapabileceği bir modeldir:
- RTX PRO 4000 (24 GB), geliştirme ve küçük modeller: aylık $450.
- RTX 5090 (32 GB), 32 GB'a sığan modellerle hızlı çıkarım ve küçük ince ayarlar: aylık $600.
- RTX PRO 5000 (48 GB), 14B LoRA ve 32B'ye kadar FP8 servis, MIG ile iki işe bölünebilen kart: aylık $800.
- L40S (48 GB), 7–14B ince ayar ve servis: aylık $900.
- RTX PRO 6000 Blackwell (96 GB), 32–70B sınıfı modellerle tek kartta çalışma: aylık $1.600.
- H100 (80 GB), hız ve çok GPU'lu eğitim: aylık $2.500.
- H200 (141 GB), en büyük modeller ve uzun bağlam: aylık $3.000.
Fiyatlar GPU başına, ABD doları cinsinden ve KDV hariçtir; fatura, kesildiği günün TCMB döviz satış kuruyla Türk lirası olarak düzenlenir. Kiralamalarımız aylıktır (en az 1 ay; yıllık kiralamada %20 indirim); bu yüzden sürekli deneme yapan ya da modelini 7/24 sunan ekipler için uygundur. Tek seferlik, birkaç saatlik bir eğitim için saatlik bulut daha ucuz olabilir. Tek siparişte en fazla 8 GPU kiralanabilir; çok GPU'lu ihtiyacınızı sipariş formundaki mesaj alanına yazın. Yönteme ve model boyutuna göre ayrıntılı öneriler için LLM fine-tuning ve model eğitimi hizmet sayfalarımıza bakın.
Özet
- GPU'yu amaca göre seçin: ön eğitimde hesap gücü, full fine-tuning'de bellek, LoRA/QLoRA'da tek kartın belleği, çıkarımda bellek ve bant genişliği belirleyicidir.
- Toplam eğitim hesabı ≈ 6 × parametre × token; 1B ölçeğinde ön eğitim tek sunucuda yapılabilir, 10B ve üzeri küme ister.
- Full fine-tuning parametre başına ~16 bayt ister; 8B model bile birden fazla GPU'ya bölünür.
- FP8 tablodaki tüm modellerde var; FP4 Blackwell kartlarında (RTX PRO 6000, RTX PRO 5000, RTX PRO 4000, RTX 5090) var ve bu kartlarda pratikte çıkarım içindir.
- Önce tek GPU'yla başlayın; NVLink'i yalnızca tensor paralellik ve büyük modelde FSDP için arayın.
Kaynaklar
- Kaplan ve ark. (2020): Scaling Laws for Neural Language Models
- Hoffmann ve ark. (2022): Training Compute-Optimal Large Language Models
- Grattafiori ve ark. (2024): The Llama 3 Herd of Models
- Rajbhandari ve ark. (2020): ZeRO: Memory Optimizations Toward Training Trillion Parameter Models
- NVIDIA Transformer Engine (GitHub)
- NVIDIA Transformer Engine: NVFP4 ile düşük hassasiyetli eğitim
- NVIDIA: CUDA GPU'ları ve hesaplama yetenekleri
- vLLM: FP8 W8A8
- NVIDIA GeForce RTX 4090
- NVIDIA GeForce RTX 3090
- NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell
Sık sorulan sorular
7B ya da 8B bir modelin ince ayarı için hangi GPU yeterli?
QLoRA için 24 GB'lık RTX PRO 4000, LoRA için 32 GB'lık RTX 5090 ya da daha rahat çalışmak için 48 GB'lık RTX PRO 5000 veya L40S yeterlidir. Aynı modelin full fine-tuning'i parametre başına ~16 bayt, yani 128 GB'ın üzerinde bellek istediği için birden fazla H100 ya da H200 gerektirir.
Kendi LLM'imi sıfırdan eğitmeli miyim?
Çoğu ekip için hayır; açık ağırlıklı bir modelden başlayıp ince ayar yapmak çok daha az hesap ister. Yaklaşık 1 milyar parametrelik bir model 8 GPU'lu tek bir sunucuda eğitilebilir, 10 milyar parametre ve üzeri ise çok daha büyük kümeler gerektirir.
FP8 ile eğitim için hangi GPU'lar uygun?
FP8 donanım desteği Ada (L40S), Hopper (H100, H200) ve Blackwell (RTX PRO 6000, RTX PRO 5000, RTX PRO 4000, RTX 5090) mimarilerinde vardır ve NVIDIA'nın Transformer Engine kütüphanesi bu mimarilerde FP8 eğitimini destekler. Kalitenin korunduğunu kendi değerlendirme setinizle doğrulayın.
RTX PRO 6000 ile FP4 eğitim yapılabilir mi?
Transformer Engine belgelerine göre NVFP4 eğitimi, hesaplama yeteneği 10.0 ve 10.3 olan veri merkezi Blackwell kartlarında destekleniyor; RTX PRO 6000 ve RTX 5090'ın hesaplama yeteneği 12.0'dır. Bu kartlarda FP4 bugün pratikte çıkarım içindir, eğitim için BF16 ya da FP8 kullanın.
LLM eğitiminde bellek mi daha önemli, hız mı?
Önce bellek: model, gradyanlar ve optimizer durumu sığmazsa eğitim hiç başlamaz. Sığıyorsa hız ikinci sorudur; bant genişliği, hesap gücü ve çok GPU'da GPU'lar arası bağlantı belirleyici olur.
LLM fine-tuning için GPU gereksinimleri nelerdir?
İlk gereksinim bellektir (VRAM): parametre başına QLoRA ~0,5 bayt, LoRA ~2 bayt, AdamW ile full fine-tuning ~16 bayt ister ve üzerine aktivasyon belleği eklenir. Ardından BF16 desteği (Ampere ve sonraki mimariler), FP8 eğitim için Ada, Hopper ya da Blackwell mimarisi ve çok GPU'lu full fine-tuning'de GPU'lar arası hızlı bağlantı gelir. Bu rehberde önerdiğimiz yedi kartın hepsi BF16 ve FP8 destekler.
Bu iş için GPU sunucu mu arıyorsunuz?
Tüm modellerin aylık fiyatı sitede yazar; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. Siparişinizden sonra 1 iş günü içinde proforma fatura gönderiyoruz.
İlgili yazılar
Karşılaştırma
DGX Spark Nedir, Fiyatı Ne Kadar? RTX PRO 6000 ve RTX 5090 ile Karşılaştırma (2026)
DGX Spark, 128 GB birleşik bellekli masaüstü bir yapay zeka bilgisayarı: büyük modelleri belleğe yükler, ama 273 GB/s bant genişliği yüzünden token üretiminde RTX PRO 6000 ve RTX 5090'ın yaklaşık dörtte biri hızda kalır. Fiyatlar, ölçümler ve kiralamanın ne zaman mantıklı olduğu.
Teknik
LLM Inference Nedir, Nasıl Hızlandırılır? vLLM, Ollama, SGLang ve TensorRT-LLM (2026)
LLM inference (çıkarım), eğitilmiş bir dil modelinin istemi işleyip yanıtı token token üretmesidir; hızını bellek bant genişliği, KV önbelleği ve servis motoru belirler. Bu rehber vLLM, Ollama, SGLang ve TensorRT-LLM'i karşılaştırıyor; FP8 ve NVFP4 nicemlemeyi, TTFT ölçümünü ve İstanbul'daki paylaşımsız GPU sunucularımızda hangi kartın hangi modele yettiğini anlatıyor.
Rehber
Yapay Zeka ile Video Üretimi için GPU: Wan 2.2, HunyuanVideo ve LTX (2026)
Wan 2.2, HunyuanVideo 1.5, LTX-2.5 ve MiniMax H3 ile yapay zeka videosu üretmek için hangi ekran kartı gerekir? Model model VRAM tablosu, Wan 2.2 sürümleri, üretim süreleri, ComfyUI notları ve ticari lisans koşulları.