İçeriğe geç
gpukiralama Sipariş

Karşılaştırma

H100 mü A100 mü? Farklar, Performans ve Hangisini Seçmeli (2026)

Yeni bir proje için H100'ü seçin. A100'ün (Ampere, 2020) yerini alan Hopper nesli (2022) bu kart, A100'de olmayan FP8 desteği, SXM sürümlerinde yaklaşık 1,6 kat bellek bant genişliği ve kağıt üzerinde yaklaşık 3,2 kat BF16 tensör gücü sunar; 80 GB'lık sürümlerde bellek aynıdır. A100'ü kiralamıyoruz; H100'ü İstanbul Bağcılar'daki kendi tesisimizde paylaşımsız ve aylık kiralıyoruz.

gpukiralama.com.tr ekibi Güncelleme: 9 dk okuma

H100 mü A100 mü? Farklar, Performans ve Hangisini Seçmeli (2026)
İçindekiler
  1. H100 ile A100 arasındaki fark nedir?
  2. Teknik farklar tek tabloda
  3. H100'ü hızlı yapan üç şey
  4. H100, A100'den kaç kat hızlı?
  5. 80 GB'a hangi modeller sığar?
  6. A100 2026'da hala mantıklı mı?
  7. A100 mü, H200 mü?
  8. Neden A100 kiralamıyoruz?
  9. A100 yerine RTX PRO 6000 kullanılır mı?
  10. Karar özeti
  11. Özet
  12. Kaynaklar

H100 ile A100 arasındaki fark nedir?

H100 ile A100 arasındaki fark hesap gücünde, bellek hızında ve desteklenen hassasiyetlerdedir. H100, A100'de olmayan FP8'i destekler; SXM sürümlerinde bellek bant genişliği yaklaşık 1,6 kat (3,35'e karşı 2,0 TB/s), seyrekliksiz BF16 tensör gücü yaklaşık 3,2 kattır. MosaicML'in Nisan 2023 ölçümünde 8 GPU'lu H100 sunucusu, GPT eğitiminde A100 80 GB'a göre BF16'da 2,2 kat, FP8'de 3,3 kata kadar hızlıydı.

Yeni bir projeye başlıyorsanız H100'ü seçin. A100 hala çalışan, saygın bir kart. Ama 2020'de çıktı, FP8 desteklemiyor ve 2026'da sıfırdan kurulan bir altyapı için doğru yatırım değil. Bellek darboğazınız varsa ikisine de değil, 141 GB'lık H200'e bakın.

Teknik farklar tek tabloda

Özellik A100 80 GB (SXM) H100 80 GB (SXM) H200 141 GB (SXM)
Mimari (çıkış yılı) Ampere (2020) Hopper (2022) Hopper (2024)
Bellek 80 GB HBM2e 80 GB HBM3 141 GB HBM3e
Bellek bant genişliği 2,0 TB/s 3,35 TB/s 4,8 TB/s
BF16/FP16 tensör 312 TFLOPS 989 TFLOPS 989 TFLOPS
FP8 tensör Desteklemiyor 1.979 TFLOPS 1.979 TFLOPS
TF32 tensör 156 TFLOPS 495 TFLOPS 495 TFLOPS
FP64 (tensör) 19,5 TFLOPS 67 TFLOPS 67 TFLOPS
NVLink 600 GB/s 900 GB/s 900 GB/s
Güç 400 W 700 W'a kadar 700 W'a kadar

Tablodaki tensör değerleri seyreklik (sparsity) olmadan verilmiştir. NVIDIA'nın veri sayfalarında genellikle seyreklikli değerler, yani bunların iki katı yazar; karşılaştırma yaparken aynı türden değerleri yan yana koyduğunuzdan emin olun.

H100'ün PCIe sürümü daha düşük güçte çalışır ve daha yavaştır: HBM2e bellek, 2,0 TB/s bant genişliği ve yaklaşık 756 TFLOPS BF16. Kiraladığınız ya da satın aldığınız H100'ün hangi sürüm olduğunu mutlaka sorun.

H100'ü hızlı yapan üç şey

1. FP8 ve Transformer Engine

H100'deki Transformer Engine, transformer katmanlarını FP8 hassasiyetinde çalıştırabiliyor ve ölçeklemeyi katman katman kendisi yönetiyor. FP8, BF16'ya göre saniyede iki kat işlem yapılmasını sağlar ve bellek trafiğini yarıya indirir. A100 FP8'i donanımda desteklemediği için bu kazancın hiçbirinden yararlanamaz.

2. Bellek bant genişliği

LLM inference'ında her yeni token için modelin ağırlıkları bellekten yeniden okunur. Bu yüzden tek kullanıcılı üretim hızı büyük ölçüde bant genişliğiyle sınırlıdır. SXM sürümünde H100'ün 3,35 TB/s'si, A100'ün 2,0 TB/s'sine göre doğrudan daha hızlı token üretimi demektir; PCIe sürümünde ise H100'ün bant genişliği (2,0 TB/s) A100 ile aynı düzeydedir. H200'ün 4,8 TB/s'si aynı farkı bir adım daha ileri götürür.

Dördüncü nesil tensör çekirdekleri BF16'da, kağıt üzerinde, SXM sürümünde A100'ün yaklaşık 3,2 katı, PCIe sürümünde yaklaşık 2,4 katı işlem yapar (seyrekliksiz 989 ve 756 TFLOPS'a karşı 312 TFLOPS). Çok GPU'lu eğitimde ise GPU'lar arası iletişim önemlidir: NVLink 4 ile H100 SXM'de GPU başına 900 GB/s, A100'de 600 GB/s. NVLink'in hangi işlerde fark yarattığını NVLink rehberimizde anlattık.

H100, A100'den kaç kat hızlı?

Kağıt üzerindeki fark kartın sürümüne ve hassasiyete, ölçülen fark ise işinize bağlıdır.

Ölçüt H100, A100 80 GB'ın kaç katı? Kaynak
Bellek bant genişliği SXM: ~1,6 kat · PCIe: ~1,0 kat NVIDIA veri sayfaları
BF16 tensör gücü (seyrekliksiz) SXM: ~3,2 kat · PCIe: ~2,4 kat NVIDIA veri sayfaları
FP8 tensör gücü A100'de FP8 yok NVIDIA veri sayfaları
GPT eğitimi, BF16 (8 GPU, ölçüm) 2,2 kat MosaicML (Databricks), Nisan 2023
GPT eğitimi, FP8 (8 GPU, ölçüm) 3,3 kata kadar MosaicML (Databricks), Nisan 2023

SXM değerleri iki kartın SXM, PCIe değerleri PCIe sürümlerini karşılaştırır. NVIDIA'nın H100 sayfasındaki "4 kata kadar" eğitim ve "30 kata kadar" inference farkı ise büyük kümeler için yapılmış üretici projeksiyonlarıdır; tek sunucuda bu farkı beklemeyin. İş türüne göre fark şöyle ortaya çıkar:

  • Eğitim: BF16 ile eğitimde bile H100 belirgin şekilde hızlıdır; FP8 eğitim kullanılabildiğinde fark büyür. Aynı işi daha kısa sürede bitirmek, aynı ayda daha çok deneme yapmak demektir.
  • Inference: Tek istekli senaryolarda hız farkı en çok bant genişliğinden gelir. Yüksek eş zamanlı istek altında ise FP8 ağırlıklar ve FP8 KV önbelleği sayesinde aynı bellekte daha çok isteğe hizmet edilir.
  • LoRA ve QLoRA ince ayar: 80 GB'lık A100 ile H100'ün belleği aynı olduğu için sığan model boyutu da aynıdır; A100'ün 40 GB'lık sürümünde bu sınır yarıya iner. Fark hızdadır. Ayrıntılı bellek hesabı için LLM fine-tuning maliyeti yazımıza bakın.

80 GB'a hangi modeller sığar?

Kaba bir kural: model ağırlıkları, parametre sayısı × parametre başına bayt kadar yer kaplar. BF16'da parametre başına 2 bayt, FP8'de 1 bayt, 4-bit'te yaklaşık 0,5 bayt.

Model boyutu BF16 FP8 4-bit
8B ~16 GB ~8 GB ~5 GB
32B ~64 GB ~32 GB ~18 GB
70B ~140 GB ~70 GB ~38 GB

Üstüne KV önbelleği ve çalışma belleği için pay bırakmanız gerekir; kendi senaryonuzu VRAM hesaplayıcımızla hesaplayabilirsiniz. Bu yüzden 80 GB'lık bir kartta 70B bir modeli BF16'da çalıştıramazsınız. FP8'de de sığmaz: hesaplayıcımıza göre Llama 3.3 70B, 8.192 token bağlam ve tek istekle FP8'de toplam 77,8 GB ister; bu, 80 GB'lık kartta kullanılabilir saydığımız 73,6 GB'ı (belleğin %92'si) aşar. Aynı model 4-bit'te 45,4 GB ile tek karta sığar. 70B sınıfı modeller için ya 4-bit nicemleme, ya iki kart ya da 141 GB'lık H200 gerekir.

A100 FP8 hesaplamayı donanımda desteklemez. vLLM, FP8 modelleri A100'de yalnızca ağırlıkları FP8 tutarak (W8A16, Marlin çekirdekleri) çalıştırır: ağırlık belleği yine yarıya iner ama hesaplama 16 bit'te yapılır ve H100'ün FP8 tensör gücünden yararlanılamaz.

A100 2026'da hala mantıklı mı?

Mevcut bir A100 için çoğu zaman evet, 2026'da sıfırdan kurulan bir altyapı için çoğu durumda hayır. A100 FP8 ve FP4 hesaplamayı donanımda desteklemediği için yeni nicemleme formatlarının hız kazancından yararlanamaz. Hala mantıklı olduğu durumlar:

  • Elinizde zaten A100 varsa ve işiniz çalışıyorsa, sırf H100 için taşınmanıza gerek yok.
  • İşiniz zaman kritik değilse (ör. gece çalışan toplu işlemler) ve A100'ü belirgin şekilde ucuza bulabiliyorsanız.
  • İşinizin darboğazı GPU değil de veri yükleme, ön işleme ya da CPU ise; bu durumda H100'ün fazladan gücü boşa gider.

Bunların dışında, özellikle yeni bir model eğitimi ya da üretime alınacak bir LLM servisi için A100 seçmek, birkaç yıl içinde eskiyecek bir platforma bağlanmak anlamına gelir.

A100 mü, H200 mü?

Bellek yetmiyorsa H200. A100 80 GB'a göre yaklaşık 1,8 kat bellek (141 GB HBM3e), 2,4–2,5 kat bant genişliği (4,8 TB/s) ve FP8 desteği sunar. Bu yüzden FP8'de 77,8 GB isteyen Llama 3.3 70B, 80 GB'lık A100'e sığmazken tek H200'e sığar.

H200 ile H100 aynı Hopper hesap birimlerini kullanır; farkları bellektedir. Hangisini ne zaman seçeceğinizi H100 ve H200 karşılaştırmamızda anlattık. Bizde H100 GPU başına aylık $2.500, H200 aylık $3.000 (KDV hariç).

Neden A100 kiralamıyoruz?

Filomuzda A100 yok. Yeni kurulan bir altyapıda eski nesil bir karta yatırım yapmak, birkaç yıl içinde hem bizim hem müşterilerimiz için pahalı bir tercihe dönüşür. Bunun yerine üç seçenek sunuyoruz:

  • Bütçe öncelikliyse: RTX PRO 6000 Blackwell. 96 GB GDDR7 belleği ve FP8/FP4 desteğiyle, tek GPU'ya sığan ince ayar ve inference işlerinde A100'e güçlü bir alternatiftir; farkları aşağıda. Aylık $1.600. NVLink'i yoktur; çok GPU'lu büyük eğitimler için H100/H200 daha uygundur.
  • Hız öncelikliyse: H100.
  • Bellek öncelikliyse: H200.

Çok GPU'lu bir eğitim planlıyorsanız sipariş formundaki mesaj alanına yazın; GPU'lar arası bağlantı (NVLink ya da PCIe) ihtiyacınızı birlikte netleştiriyoruz.

A100 yerine RTX PRO 6000 kullanılır mı?

Tek GPU'ya sığan işlerde çoğu zaman evet. 96 GB'lık RTX PRO 6000 Blackwell, A100 80 GB'a sığan modelleri 16 GB fazla bellekle çalıştırır ve A100'de olmayan FP8 ile FP4 desteği sunar; örneğin FP8'de 77,8 GB isteyen Llama 3.3 70B, A100'e sığmazken tek RTX PRO 6000'e sığar. Bellek bant genişliği ise A100'ünkünden biraz düşüktür ve NVLink'i yoktur; çok GPU'lu büyük eğitimlerde H100 veya H200 daha uygundur.

Özellik A100 80 GB RTX PRO 6000 Blackwell
Mimari (çıkış yılı) Ampere (2020) Blackwell (2025)
Bellek 80 GB HBM2e 96 GB GDDR7
Bellek bant genişliği 1,9–2,0 TB/s 1,6–1,8 TB/s
FP8 / FP4 desteği Yok / Yok Var / Var
GPU'lar arası NVLink 600 GB/s Yok (yalnızca PCIe)
MIG bölümleme 7 bölüme kadar 4 bölüme kadar
Video kodlayıcı (NVENC) Yok 4 adet

Aralıklar kartın sürümüne göre değişen, üreticinin yayımladığı değerlerdir. RTX PRO 6000'i H100 ile de RTX PRO 6000 ve H100 karşılaştırmasında yan yana koyduk.

Karar özeti

Tüm modellerin aylık fiyatları fiyat listesinde, kiraladığımız kartların ikili farkları tüm GPU karşılaştırmalarında. Fiyatlar GPU başına, ABD doları cinsinden ve KDV hariçtir; fatura, düzenlendiği günkü TCMB döviz satış kuruyla Türk lirası olarak kesilir. Kiralama en az 1 aydır; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır.

Özet

  • Yeni projeler için H100: FP8 desteği, SXM sürümünde yaklaşık 1,6 kat bellek bant genişliği ve kağıt üzerinde yaklaşık 3,2 kat (PCIe'de 2,4 kat) BF16 tensör gücü.
  • 80 GB'lık sürümlerde iki kartın belleği aynıdır. Llama 3.3 70B tek 80 GB karta yalnızca 4-bit'te (45,4 GB) sığar; FP8'de 77,8 GB ister.
  • Bellek darboğazı olan işlerde 141 GB ve 4,8 TB/s'lik H200 doğru seçimdir.
  • A100 mevcut iş yükleri için hala iş görür, ancak yeni bir yatırım için eskimiştir.
  • Tek GPU'ya sığan işler için 96 GB'lık RTX PRO 6000 ekonomik bir alternatiftir.

Kaynaklar

Sık sorulan sorular

H100 her zaman A100'den hızlı mı?

Hesap gücü ve bellek bant genişliği her açıdan daha yüksektir. Ancak işinizin darboğazı veri yükleme, ön işleme veya işlemci tarafındaysa aradaki fark küçülür.

70B bir model A100 veya H100'e sığar mı?

80 GB'lık A100 ve H100'e tek kartta ancak 4-bit nicemlenmiş hali rahat sığar. VRAM hesaplayıcımıza göre Llama 3.3 70B, 8.192 token bağlam ve tek istekle 4-bit'te 45,4 GB, FP8'de 77,8 GB, BF16'da 151,9 GB ister; kartın belleğinin %92'sini (73,6 GB) kullanılabilir saydığımız için FP8 sürümü bile tek karta sığmaz. FP8 için iki kart ya da tek bir 141 GB'lık H200 gerekir.

FP8 kullanmak model kalitesini düşürür mü?

Inference'ta FP8 genellikle çok küçük bir kalite farkı yaratır; eğitimde H100'deki Transformer Engine ölçeklemeyi otomatik yönetir. Yine de kendi değerlendirme setinizle karşılaştırma yapın.

A100 kiralıyor musunuz?

Hayır, filomuzda A100 yok. Onun yerine İstanbul Bağcılar'daki kendi tesisimizde paylaşımsız H100, H200 ve tek GPU'ya sığan işler için 96 GB'lık RTX PRO 6000 Blackwell sunucular kiralıyoruz; veriniz Türkiye'de kalır. Kiralama aylıktır (en az 1 ay); GPU başına aylık fiyat H100'de $2.500, RTX PRO 6000'de $1.600 (KDV hariç).

H100 ile A100'ün VRAM'i farklı mı?

80 GB'lık sürümlerde bellek miktarı aynıdır, bu yüzden iki karta da aynı boyutta model sığar; A100'ün ayrıca 40 GB'lık, H100'ün 94 GB'lık NVL sürümü vardır. Fark bellek tipinde ve hızındadır: A100 80 GB HBM2e ile 1,9–2,0 TB/s, H100 SXM HBM3 ile 3,35 TB/s sunar; H100 PCIe ise HBM2e ile 2,0 TB/s'de kalır.

NVIDIA RTX A6000 veya RTX 6000 Ada, A100'ün yerini tutar mı?

Bellek isteyen işlerde çoğu zaman hayır: ikisi de 48 GB GDDR6 belleklidir, yani A100 80 GB'tan 32 GB azdır ve bant genişlikleri (768 ve 960 GB/s) A100'ünkinin (1.935–2.039 GB/s) yarısından düşüktür. RTX 6000 Ada, A100'de olmayan FP8'i destekler; RTX A6000 ise A100 gibi Ampere mimarisindedir. 80 GB'ı aşan işlerde 96 GB'lık RTX PRO 6000 Blackwell daha uygun bir alternatiftir.

Bu iş için GPU sunucu mu arıyorsunuz?

Tüm modellerin aylık fiyatı sitede yazar; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. Siparişinizden sonra 1 iş günü içinde proforma fatura gönderiyoruz.

İlgili yazılar

Rehber

LLM Eğitimi İçin GPU Seçimi: Fine-Tuning'de Hangi GPU? (2026)

LLM eğitimi için tek bir en iyi GPU yok; kartı amaç ve model boyutu belirler. 8B QLoRA 24 GB'lık RTX PRO 4000'e, 8B LoRA 32 GB'lık RTX 5090'a, 70B QLoRA 96 GB'lık RTX PRO 6000'e sığar; 7B ve üzeri modellerde full fine-tuning ile ön eğitim birden fazla H100 ya da H200 ister. Bu kartları İstanbul'daki tesisimizde aylık kiralıyoruz.

Rehber

AMD MI300X Nedir? Özellikler, Fiyat, ROCm ve H100/H200 Farkı

AMD Instinct MI300X, 192 GB HBM3 bellek ve 5,3 TB/s bant genişliğine sahip bir veri merkezi GPU'sudur; 70B bir modeli BF16'da tek karta sığdırır ve CUDA yerine ROCm ile çalışır. AMD liste fiyatı yayımlamıyor, kart bulut sağlayıcılarında saat başına ücretlendiriliyor. Biz MI300X kiralamıyoruz; büyük bellek için 141 GB'lık H200 ve 96 GB'lık RTX PRO 6000 sunuyoruz.