İçeriğe geç
gpukiralama Sipariş

Karşılaştırma

RTX 4090 vs L40S: Farklar, Performans ve Hangisi Seçilmeli (2026)

L40S mi, RTX 4090 mı? İkisi de aynı AD102 çipini kullanır. RTX 4090'da 24 GB GDDR6X VRAM ve 1.008 GB/s bant genişliği, L40S'te 48 GB ECC'li GDDR6 ve 864 GB/s var; L40S'in BF16 tensör hızı kağıt üzerinde yaklaşık 2,2 kattır. 24 GB'ı aşan modeller ve 7/24 sunucu için L40S; İstanbul'daki tesisimizde RTX 4090 yerine L40S ve RTX 5090'ı aylık kiralıyoruz.

gpukiralama.com.tr ekibi Güncelleme: 8 dk okuma

RTX 4090 vs L40S: Farklar, Performans ve Hangisi Seçilmeli (2026)
İçindekiler
  1. L40S mi, RTX 4090 mı?
  2. İki kart arasındaki teknik farklar neler?
  3. Tensör performansı nasıl karşılaştırılmalı?
  4. RTX 4090 ile hangi LLM'ler çalışır, hangileri 48 GB ister?
  5. Sunucu kullanımında hangi farklar önemli?
  6. RTX 4090 ne zaman daha mantıklı?
  7. RTX 4090 yerine ne kiralayabilirsiniz?
  8. Özet
  9. Kaynaklar

L40S mi, RTX 4090 mı?

RTX 4090 ve L40S aynı AD102 çipini kullanır. L40S'te çipin daha fazla birimi açıktır (RTX 4090'ın 16.384 CUDA çekirdeğine karşı 18.176), VRAM iki katıdır (RTX 4090'ın 24 GB GDDR6X'ine karşı 48 GB ECC'li GDDR6) ve kart, sunucu kasası için pasif soğutmalı, çift yuvalı bir tasarımdır. RTX 4090'ın teknik üstünlüğü ise bellek bant genişliğidir: L40S'in 864 GB/s'sine karşı 1.008 GB/s.

  • Model 24 GB'a sığıyor ve kart sizin masanızda çalışacaksa: RTX 4090 yeterli olabilir.
  • 24 GB'ı aşan modeller, 7/24 servis ve veri merkezi kullanımı: L40S.
  • Kiralık sunucuda: RTX 4090 sunmuyoruz; 48 GB ve ECC gereken işler için L40S'i, 32 GB'a sığan işler için aynı sınıfın yeni nesli RTX 5090'ı kiralıyoruz.

İki kart arasındaki teknik farklar neler?

Çip aynı olsa da bellek, güç, soğutma ve tensör hızları belirgin biçimde farklı.

Özellik GeForce RTX 4090 L40S
Çip, mimari AD102, Ada Lovelace AD102, Ada Lovelace
CUDA / tensör çekirdeği 16.384 / 512 18.176 / 568
Bellek 24 GB GDDR6X 48 GB GDDR6, ECC
Bellek bant genişliği 1.008 GB/s 864 GB/s
FP32 82,6 TFLOPS 91,6 TFLOPS
BF16 tensör (FP32 biriktirme, seyrekliksiz) 165,2 TFLOPS 362 TFLOPS
FP8 tensör (seyrekliksiz) 330,3 TFLOPS (FP32 biriktirme), 660,6 TFLOPS (FP16 biriktirme) 733 TFLOPS
Güç 450 W 350 W
Boyut, soğutma 3 yuva (61 mm), 304 mm Çift yuva, pasif soğutma
NVENC / NVDEC 2 / 1 3 / 3
vGPU desteği Yok Var
MIG, NVLink Yok, yok Yok, yok

Değerler NVIDIA'nın Ada mimari belgesinden ve ürün sayfalarından alınmıştır; RTX 4090'ın boyutları Founders Edition içindir. AD102'nin tam sürümünde 18.432 CUDA çekirdeği var; iki kartta da bir kısmı kapalı. İkisi de PCIe 4.0 arayüzünü kullanır ve ikisinde de NVLink yoktur; birden fazla kart birbiriyle PCIe üzerinden haberleşir.

Tensör performansı nasıl karşılaştırılmalı?

Aynı hassasiyet ve aynı biriktirme (accumulate) ayarında, seyreklik (sparsity) olmadan. NVIDIA'nın veri sayfalarında öne çıkan rakamlar genellikle seyreklikli değerlerdir ve yukarıdakilerin iki katıdır (ör. L40S'te BF16 için 733 TFLOPS).

RTX 4090'da FP32 biriktirmeli tensör işlemleri yarı hızda çalışır. Ada mimari belgesine göre RTX 4090'da FP16 tensör hızı FP16 biriktirmeyle 330,3 TFLOPS iken FP32 biriktirmeyle 165,2 TFLOPS'a iner. NVIDIA tensör çekirdeklerinde BF16 çarpımları her zaman FP32 biriktirmeyle yapılır. Bu yüzden BF16 satırı iki kartı aynı koşulda karşılaştırır: L40S kağıt üzerinde yaklaşık 2,2 kat önde. Eğitimde ve BF16 çıkarımda belirleyici olan oran budur.

FP8'de RTX 4090, FP32 biriktirmeyle 330,3, FP16 biriktirmeyle 660,6 TFLOPS verir. NVIDIA, L40S'in 733 TFLOPS'luk FP8 değeri için biriktirme hassasiyetini belirtmiyor; bu satırı doğrudan karşılaştırırken dikkatli olun.

Bunlar teorik tepe değerlerdir. Tek kullanıcılı LLM çıkarımında token üretim hızı çoğunlukla bellek bant genişliğiyle sınırlıdır; modeliniz 24 GB'a sığıyorsa RTX 4090'ın daha yüksek bant genişliği ona bu tür işlerde kağıt üzerinde avantaj sağlar.

RTX 4090 ile hangi LLM'ler çalışır, hangileri 48 GB ister?

RTX 4090'ın 24 GB VRAM'i, 8.192 token bağlam ve tek istekle 8B modelleri BF16'da, 14B modelleri FP8'de, Mistral Small 3.2 24B ve Qwen3 30B-A3B gibi modelleri 4-bit'te tek kartta çalıştırmaya yeter. Qwen3 32B 4-bit'te bile sınırda kalır, 70B modeller ise 24 GB'a sığmaz. L40S'in 48 GB'ı 32B'ye kadar modelleri FP8'de taşır.

Kaba kural: ağırlıklar, parametre sayısı × parametre başına bayt kadar yer kaplar (BF16'da 2, FP8'de 1, 4-bit'te ölçek değerleriyle birlikte yaklaşık 0,56 bayt). Üstüne KV önbelleği ve çalışma payı eklenir; 8.192 token bağlamla tek istekte bu, aşağıdaki modellerde yaklaşık 2–6 GB tutar. Hesaplayıcımız kartın belleğinin %92'sini kullanılabilir sayar: RTX 4090'da yaklaşık 22 GB, L40S'te yaklaşık 44 GB.

İş (toplam bellek tahmini) RTX 4090 (24 GB) L40S (48 GB)
Llama 3.1 8B, BF16 (≈18,9 GB) Sığar; KV önbelleğine az yer kalır Rahat
gpt-oss-20b, MXFP4 (≈13,5 GB) Sığar Rahat
Qwen3 14B, BF16 (≈33,4 GB) Sığmaz; FP8 ile (≈17,9 GB) sığar Sığar
Mistral Small 3.2 24B, FP8 (≈27,5 GB) Sığmaz; 4-bit ile (≈16,5 GB) sığar Sığar
Qwen3 32B, FP8 (≈37,6 GB) Sığmaz; 4-bit ile (≈22,5 GB) sınırda, 8K bağlamla sığmaz Sığar
Llama 3.3 70B, 4-bit (≈45,4 GB) Sığmaz 8K bağlamla sığmaz; daha kısa bağlamla sığabilir
FLUX.1 [dev], tam kalite (metin kodlayıcıyla 30 GB+) FP8 ile Sığar
Llama 3.1 8B QLoRA ince ayar (≈8,3 GB) Sığar Rahat
Qwen3 32B QLoRA ince ayar (≈25,1 GB) Sığmaz Sığar
Wan 2.2 A14B video, FP8 (≈35 GB dosya) Boşaltmayla (offload), yavaş Sığar

Tablodaki LLM değerleri VRAM hesaplayıcımızın tahminleridir (8.192 token bağlam ve tek istek; ince ayar satırlarında 2.048 token dizi ve batch 1); kendi senaryonuzu orada kontrol edebilirsiniz. Eğitim ve ince ayar için hangi kartın gerektiğini LLM eğitimi için ekran kartı seçimi rehberimizde amaca göre anlattık. İnce ayar bellek tablosu LLM fine-tuning maliyeti yazımızda, görsel modeller Stable Diffusion ve FLUX rehberimizde.

Sunucu kullanımında hangi farklar önemli?

Bir sunucuda 7/24 çalışacak kartta bellek ve hızın yanında ECC, soğutma, güç ve sanallaştırma da önemlidir.

  • ECC: L40S'in belleği NVIDIA'nın resmi özelliklerinde ECC'li olarak geçer; günlerce süren eğitimlerde sessiz bellek hatalarına karşı koruma sağlar. RTX 4090'ın resmi özellik tablosunda ECC yer almaz.
  • Soğutma ve boyut: L40S pasif soğutmalıdır; havayı sunucu kasasının fanlarından alır ve çift yuvaya sığar. NVIDIA'nın RTX 4090 kurulum notları ise bir masaüstü kasasına göredir: 3 yuva kalınlık ve hava akışı için ek bir boş yuva.
  • Güç: 450 W'a karşı 350 W. Aynı kasada birden fazla kart çalıştırırken bu fark, güç ve soğutma bütçesine doğrudan yansır.
  • Sanallaştırma: L40S, NVIDIA vGPU yazılımının desteklediği GPU'lar listesinde; RTX 4090 bu listede yok.

Kiraladığınız sunucuda kartı ve ECC durumunu şöyle kontrol edebilirsiniz:

nvidia-smi --query-gpu=name,memory.total,ecc.mode.current,power.limit --format=csv

RTX 4090 ne zaman daha mantıklı?

Kartı kendi masanızda kullanacaksanız ve modelleriniz 24 GB'a sığıyorsa. Geliştirme ve deneme için bir GeForce kart satın almak çoğu zaman yeterlidir. Küçük modellerle tek kullanıcılı çıkarımda RTX 4090'ın daha yüksek bant genişliği de işe yarar.

RTX 4090 artık bir önceki nesil. Yerini alan RTX 5090 32 GB GDDR7 bellek ve 1.792 GB/s bant genişliği sunar; onu aylık kiralıyoruz ve RTX PRO 6000 ile farklarını karşılaştırmamızda anlattık.

RTX 4090 yerine ne kiralayabilirsiniz?

RTX 4090 bir önceki nesil olduğu için onu sunmuyoruz; filomuzda yerine iki seçenek var. İkisi de paylaşımsızdır: ekran kartları ve sunucu kaynakları yalnızca size ayrılır, sunucular Bağcılar, İstanbul'daki tesisimizde çalışır ve verileriniz Türkiye'de kalır. 48 GB bellek, ECC ve sunucu kasasına uygun pasif soğutma isteyen işler için L40S; 32 GB'a sığan ve yüksek bant genişliğinden yararlanan işler için yeni nesil RTX 5090. Açık olalım: RTX 4090'ın bant genişliği L40S'ten yüksektir ve 24 GB'a sığan, tek kullanıcılı işlerde L40S'ten yavaş olmayabilir.

Seçenekler:

  • L40S (48 GB): 14–32B LLM çıkarımı (FP8), FLUX ve ComfyUI servisleri, render. Aylık $900.
  • RTX PRO 5000 (48 GB): L40S ile aynı 48 GB ECC'li bellek, RTX 4090'dan yüksek 1.344 GB/s bant genişliği, FP4 çıkarım ve MIG ile 2 × 24 GB bölüm; FP8 ve FP32 hesap gücü L40S'ten düşük. Aylık $800.
  • RTX 5090 (32 GB): RTX 4090'ın yeni nesli; 32 GB'a sığan modellerle hızlı çıkarım, FLUX ve ComfyUI. Aylık $600.
  • RTX PRO 4000 (24 GB): Bütçe öncelikliyse; RTX 4090 ile aynı 24 GB bellek (bant genişliği daha düşük, 672 GB/s), geliştirme ortamı ve küçük modeller. Aylık $450.
  • RTX PRO 6000 (96 GB): 48 GB yetmiyorsa. Farkları L40S ve RTX PRO 6000 karşılaştırmamızda. Aylık $1.600.

İş yüküne göre hangi kartı önerdiğimizi görsel üretimi, 3D render ve LLM inference hizmet sayfalarımızda ayrıntılı anlattık.

Kiralamalarımız aylıktır ve en kısa süre 1 aydır; birkaç günlük bir iş için saatlik bulut daha ucuz olabilir. Saatlik tekliflerle karşılaştırmak için aylık fiyatın 730 saate bölünmüş karşılığı L40S'te $1,23, RTX 5090'da $0,82 olur. Fiyatlar GPU başına, ABD doları cinsinden ve KDV hariçtir; fatura, fatura tarihindeki TCMB döviz satış kuruyla Türk lirası olarak kesilir. Yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır.

Elinizdeki RTX 4090'ı satıp daha büyük bellekli bir karta geçmeyi düşünüyorsanız güncel alım teklifimiz ₺94.000–₺140.000 aralığında (Ekim 2026 itibarıyla). Kartı İstanbul'da yanınızda test ediyoruz; ayrıntılar ikinci el RTX 4090 alımı sayfasında.

Özet

  • RTX 4090 ve L40S aynı AD102 çipini kullanır; L40S'te bellek iki katı (48 GB) ve ECC'lidir, RTX 4090'da bant genişliği daha yüksektir.
  • Aynı koşulda (BF16, FP32 biriktirme, seyrekliksiz) L40S'in tensör hızı kağıt üzerinde yaklaşık 2,2 kattır: 362'ye karşı 165,2 TFLOPS.
  • BF16'da 14B, FP8'de 24B modeller, tam kalite FLUX.1 ve 32B QLoRA için 24 GB yetmez; bunlar L40S'in 48 GB'ına sığar. 70B modeller 4-bit'te bile 8K bağlamla tek L40S'e sığmaz.
  • Kiralık sunucuda RTX 4090 yerine 48 GB ve ECC için L40S, 32 GB'a sığan işler için yeni nesil RTX 5090 sunuyoruz.
  • Kartı kendi masanızda kullanacaksanız ve modeliniz 24 GB'a sığıyorsa RTX 4090 hala mantıklı bir seçimdir.

Kaynaklar

Sık sorulan sorular

L40S her işte RTX 4090'dan daha mı hızlı?

Hayır. Aynı koşulda BF16 tensör hızı L40S'te kağıt üzerinde yaklaşık 2,2 kat yüksektir, ancak bellek bant genişliği RTX 4090'da daha fazladır (1.008 GB/s'ye karşı 864 GB/s). Modeli 24 GB'a sığan, tek kullanıcılı LLM çıkarımında RTX 4090 kağıt üzerinde avantajlıdır.

48 GB RTX 4090 nedir, güvenilir mi?

Resmi bir NVIDIA ürünü değildir: NVIDIA'nın özelliklerinde RTX 4090 yalnızca 24 GB GDDR6X belleklidir. 48 GB'lık kartlar, RTX 4090'ın çipinin ve bellek yongalarının, iki yüzüne bellek takılabilen ve Çin'de üretilen özel bir devre kartına aktarılıp sızdırılmış bir BIOS ile çalıştırılmasıyla yapılan dönüşümlerdir; destek ve garanti koşullarını satıcı belirler. Ada mimarisinde resmi 48 GB seçenekler, ECC'li belleğe sahip L40S (sunucu) ve RTX 6000 Ada (iş istasyonu) kartlarıdır.

RTX 4090 sunucu kiralanabilir mi?

Evet, saatlik bulutlarda bulunur: getdeploying.com 24 Ekim 2026'da RTX 4090 sunan 18 sağlayıcı listeliyor. Biz RTX 4090 sunmuyoruz, çünkü kart bir önceki nesil; onun yerine 32 GB'lık RTX 5090'ı ve 48 GB'lık, ECC'li L40S'i Bağcılar, İstanbul'daki tesisimizde paylaşımsız olarak, en az 1 ay süreyle aylık kiralıyoruz.

RTX 4090 ile LLM eğitimi yapılır mı?

Küçük ve orta modellerin ince ayarı için evet: VRAM hesaplayıcımıza göre (2.048 token dizi, batch 1) Llama 3.1 8B QLoRA ile yaklaşık 8,3 GB, LoRA ile yaklaşık 19,9 GB, Mistral Small 3.2 24B QLoRA ile yaklaşık 18,3 GB ister ve 24 GB'a sığar. Qwen3 32B QLoRA yaklaşık 25,1 GB ile ancak 48 GB'lık L40S'e sığar; 8B bir modelin tam ince ayarı ise yaklaşık 132 GB ister ve birden fazla büyük bellekli GPU gerektirir.

RTX 4090 kaç GB VRAM'e sahip?

24 GB GDDR6X bellek (VRAM) vardır; 384 bit bellek arayüzüyle 1.008 GB/s bant genişliği sağlar ve NVIDIA'nın resmi özelliklerinde ECC yer almaz. VRAM hesaplayıcımıza göre bu bellek, 8.192 token bağlamla Llama 3.1 8B'yi BF16'da, Qwen3 14B'yi FP8'de ve gpt-oss-20b'yi tek kartta çalıştırmaya yeter; aynı çipi kullanan L40S'te ise 48 GB ECC'li GDDR6 bulunur.

Bu iş için GPU sunucu mu arıyorsunuz?

Tüm modellerin aylık fiyatı sitede yazar; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. Siparişinizden sonra 1 iş günü içinde proforma fatura gönderiyoruz.

İlgili yazılar

Teknik

12VHPWR Konnektör Erimesi Nasıl Kontrol Edilir? 12V-2x6 Farkı

12VHPWR soketinde erimenin en çok doğrulanan nedeni fişin tam oturmamasıdır; NVIDIA 2022'de yaklaşık 50 vakada en yaygın sorunun bu olduğunu açıkladı. Eylül 2023'te soket 12V-2x6 oldu ve fiş tam oturmadan kart güç çekmez; kontrol için bilgisayarı kapatıp soketi ve kablonun iki ucunu inceleyin.

Rehber

Stable Diffusion ve FLUX İçin Ekran Kartı: Kaç GB VRAM Gerekir? (2026)

Stable Diffusion için 8–12 GB VRAM'li bir ekran kartı yeterlidir: SD 1.5 4–6 GB, SDXL 8–12 GB kullanır. FLUX.1 [dev] tam kalitede yaklaşık 24 GB, FP8'de 12–16 GB ister; Qwen-Image FP8'de ~24 GB, 32 milyar parametreli FLUX.2 [dev] ise FP8'de bile metin kodlayıcısıyla 40 GB'ı aşar. ComfyUI'de ihtiyacı yüklediğiniz model belirler.