İçeriğe geç
gpukiralama Sipariş

Teknik

FFmpeg NVENC ile GPU Video Transcoding: NVENC Nedir, Nasıl Kullanılır? (2026)

FFmpeg NVENC ile GPU'da video dönüştürme: NVDEC kod çözer, NVENC kodlar, kareler GPU belleğinde kalır. h264_nvenc, hevc_nvenc ve av1_nvenc komutları, p1–p7 preset ve -cq ayarları, GPU başına NVENC sayıları, kapasite hesabı ve H100 ile H200'ün neden uygun olmadığı.

gpukiralama.com.tr ekibi Güncelleme: 11 dk okuma

FFmpeg NVENC ile GPU Video Transcoding: NVENC Nedir, Nasıl Kullanılır? (2026)
İçindekiler
  1. Kısa cevap
  2. NVENC ve NVDEC nedir, işlemciden neden farklı?
  3. Hangi GPU'da kaç NVENC ve NVDEC var?
  4. FFmpeg NVENC ile GPU'da video nasıl dönüştürülür?
  5. h264_nvenc mi, hevc_nvenc mi, av1_nvenc mi?
  6. NVENC preset (p1–p7) ve tune ayarları neyi değiştirir?
  7. NVENC kalitesi x264 ve x265'e yetişir mi?
  8. Bir GPU aynı anda kaç video akışı kodlar?
  9. Docker'da NVENC kullanırken neye dikkat edilir?
  10. H100 ve H200 video işleri için neden uygun değil?
  11. Bu iş için hangi GPU?
  12. Özet
  13. Kaynaklar

Kısa cevap

Transcoding (video dönüştürme), sıkıştırılmış bir videoyu çözüp başka bir codec, çözünürlük ya da bit hızıyla yeniden kodlamaktır. NVIDIA GPU'larda kod çözmeyi NVDEC, kodlamayı NVENC motorları yapar; bu motorlar CUDA çekirdeklerinden ayrı donanım bloklarıdır. FFmpeg'de -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda ile kareleri GPU belleğinde tutar, scale_cuda ile ölçekler ve h264_nvenc, hevc_nvenc ya da av1_nvenc ile kodlarsınız.

  • Kapasiteyi motor sayısı belirler: RTX PRO 6000'de 4, RTX PRO 5000, L40S ve RTX 5090'da 3 NVENC var; hepsi AV1 kodlar.
  • Oturum sınırı: RTX PRO 6000, RTX PRO 5000 ve L40S'te eşzamanlı kodlama oturumu sınırı yoktur; GeForce kartı olan RTX 5090'da sistem başına 12'dir.
  • H100 ve H200'de NVENC yoktur; video kodlama için uygun değildir.

NVENC ve NVDEC nedir, işlemciden neden farklı?

NVENC, NVIDIA GPU'lardaki donanım video kodlayıcısıdır; NVDEC ise donanım video çözücüsüdür. İkisi de GPU yongasında CUDA çekirdeklerinden ayrı, yalnızca bu işi yapan bloklardır; kodlama ve kod çözme işinin kendisi CUDA çekirdeklerini ve işlemciyi meşgul etmez. OBS'de seçilen NVENC kodlayıcısı da aynı donanımı kullanır; sunucuda ise FFmpeg ile çok sayıda akış aynı anda kodlanır. Bu sayede kodlama sürerken CUDA çekirdekleri ölçekleme, filtreleme ya da yapay zeka işleri için boş kalır. NVIDIA'ya göre FFmpeg ile tam donanım hızlandırması Turing ve sonrası kartlarda desteklenir.

Hangi GPU'da kaç NVENC ve NVDEC var?

RTX PRO 6000'de 4, RTX PRO 5000, L40S ve RTX 5090'da 3 NVENC bulunur; H100 ve H200'de NVENC yoktur, yalnızca 7'şer NVDEC vardır.

GPU NVENC NVDEC AV1 kodlama / çözme 4:2:2 H.264 ve HEVC Eşzamanlı oturum
RTX PRO 6000 Blackwell 4 (9. nesil) 4 (6. nesil) Var / Var Kodlama ve çözme Sınırsız
RTX PRO 5000 Blackwell 3 (9. nesil) 3 (6. nesil) Var / Var Kodlama ve çözme Sınırsız
RTX 5090 3 (9. nesil) 2 (6. nesil) Var / Var Kodlama ve çözme 12 (sistem başına)
L40S 3 (8. nesil) 3 (5. nesil) Var / Var Yok Sınırsız
H100 Yok 7 (4. nesil) Yok / Yok Yok —
H200 Yok 7 Yok / Yok Yok —

Kaynak: NVIDIA'nın destek matrisi; H200 için ürün sayfası ve NVDEC uygulama notu (Ekim 2026). "Sınırsız", yapay bir oturum sınırı olmadığı anlamına gelir; kapasiteyi yine donanım ve bellek belirler. GeForce kartlarda ise NVIDIA, sistemdeki tüm GeForce kartlar için toplam 12 eşzamanlı oturum sınırı uygular.

FFmpeg NVENC ile GPU'da video nasıl dönüştürülür?

Kod çözme, ölçekleme ve kodlamanın hepsini GPU'da yapmak, karelerin GPU ile sistem belleği arasında taşınmasını önler. Önce FFmpeg'inizin NVENC ve CUDA filtreleriyle derlendiğini doğrulayın:

ffmpeg -hide_banner -encoders | grep nvenc
ffmpeg -hide_banner -filters | grep cuda

Tek girdiden tek çıktı:

ffmpeg -y -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda -i girdi.mp4 \
  -c:a copy -c:v hevc_nvenc -preset p5 -tune hq -b:v 6M \
  -fps_mode passthrough cikti.mp4

Tek kod çözmeyle birden çok çözünürlük (uyarlanabilir yayın için):

ffmpeg -y -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda -i girdi.mp4 \
  -vf scale_cuda=1920:1080 -c:a copy -c:v h264_nvenc -preset p5 -b:v 5M cikti_1080p.mp4 \
  -vf scale_cuda=1280:720 -c:a copy -c:v h264_nvenc -preset p5 -b:v 3M cikti_720p.mp4

AV1 için -c:v av1_nvenc kullanın. NVIDIA'nın önerdiği -fps_mode passthrough, kaynağın kare zamanlamasını korur ve kare çoğaltılmasını ya da düşürülmesini önler. Birden fazla GPU'lu sunucuda -hwaccel_device 1 ikinci kartı seçer; CUDA_VISIBLE_DEVICES ile hangi kartların görüneceğini de belirleyebilirsiniz.

FFmpeg sürümü de önemlidir: av1_nvenc 6.0, -tune uhq ve bölünmüş kare kodlama (split-frame) 7.1, 4:2:2 H.264 ve HEVC kodlama 8.0 sürümüyle geldi. Ekim 2026 itibarıyla güncel kararlı sürüm FFmpeg 9.0.2'dir.

Ubuntu sunucuda NVENC destekli FFmpeg nasıl kurulur?

Dağıtım paketi ya da hazır bir imaj kullanıyorsanız yukarıdaki iki grep komutu h264_nvenc ve scale_cuda satırlarını göstermelidir. Göstermiyorsa NVIDIA'nın belgesindeki adımlarla kaynaktan derleyin (sunucuda NVIDIA sürücüsü kurulu olmalıdır):

sudo apt update && sudo apt -y install git build-essential pkg-config nasm clang
git clone https://code.ffmpeg.org/FFmpeg/nv-codec-headers.git
cd nv-codec-headers && sudo make install && cd -
git clone https://code.ffmpeg.org/FFmpeg/FFmpeg.git
cd FFmpeg && ./configure --prefix="$PWD/build" --enable-nonfree --disable-static --enable-shared --nvcc=clang
make -j$(nproc) && make install

Derlenen program build/bin/ffmpeg altındadır. NVIDIA, CUDA 12.8 sonrasında FFmpeg'deki NPP desteği kullanımdan kalktığı için --enable-libnpp ile derlememeyi öneriyor; ölçeklemeyi scale_cuda yapar. Bu adımlar geliştirme dalını derler; üretimde kararlı bir sürüm etiketine geçebilirsiniz.

h264_nvenc mi, hevc_nvenc mi, av1_nvenc mi?

Seçimi izleyicinin cihazı ve hedef bit hızı belirler. NVIDIA, 4K60 yayında H.264'e göre daha iyi sıkıştırdığı için HEVC'yi, 8K'da ise HEVC ya da AV1'i öneriyor.

Kodlayıcı Ne zaman Dikkat edilecek nokta
h264_nvenc Eski cihazlar dahil en geniş oynatıcı uyumluluğu Aynı kalitede daha yüksek bit hızı ister
hevc_nvenc 4K, 10 bit ve HDR; depolama ve bant genişliği tasarrufu Tarayıcı ve cihaz desteği H.264 kadar geniş değil
av1_nvenc Verimli sıkıştırma; Ada ve Blackwell kartlarda Oynatıcı desteğini hedef platformda doğrulayın

10 bit çıktı için kareleri GPU'da P010 biçimine çevirin, örneğin -vf scale_cuda=format=p010 -c:v hevc_nvenc. Hangi kodlayıcının sizin içeriğinizde aynı kalitede daha az bit harcadığını aşağıdaki VMAF yöntemiyle ölçebilirsiniz.

NVENC preset (p1–p7) ve tune ayarları neyi değiştirir?

Preset hız ile kalite arasındaki dengeyi belirler: p1 en hızlı ve en düşük kalite, p7 en yavaş ve en yüksek kalitedir; varsayılan p4'tür. -tune ise kullanım senaryosunu seçer:

  • hq: yüksek kalite; VOD ve arşiv gibi gecikmeye toleranslı işler. Varsayılan budur.
  • uhq: en yüksek kalite; yalnızca HEVC ve AV1'de, belirgin biçimde daha fazla GPU belleği kullanır.
  • ll ve ull: düşük ve çok düşük gecikme; canlı yayın ve uzak masaüstü.
  • lossless: kayıpsız kodlama.

NVIDIA'nın tek bir NVENC motoru için yayımladığı referans hızlar (1080p, 8 bit 4:2:0, VBR, hq, saniyedeki kare sayısı):

Preset H.264 Ada H.264 Blackwell HEVC Ada HEVC Blackwell AV1 Ada AV1 Blackwell
p1 885 948 1.037 1.119 741 957
p3 647 708 706 947 549 678
p5 283 317 411 521 440 552
p7 211 227 181 181 323 401

Değerler GeForce RTX 4090 (Ada) ve RTX 5070 Ti (Blackwell) üzerinde, en yüksek video saat hızında ölçülmüştür; NVIDIA'ya göre performans kartın video saat hızıyla orantılı değişir. L40S Ada mimarisinde; RTX PRO 6000 ve RTX PRO 5000 ise Blackwell mimarisindedir.

Arşiv kalitesi için NVIDIA'nın önerdiği ayarlara dayanan bir örnek:

ffmpeg -y -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda -i girdi.mp4 \
  -c:a copy -c:v hevc_nvenc -preset p7 -tune uhq -multipass fullres \
  -rc vbr -b:v 40M -maxrate 60M -bufsize 240M -bf 4 -b_ref_mode each \
  -fps_mode passthrough arsiv.mp4

NVENC'de CRF var mı? Sabit kalite için -cq

x264 ve x265'teki -crf NVENC kodlayıcılarında yoktur. Sabit kalite için -rc vbr ile birlikte -cq kullanın: değer H.264 ve HEVC'de 0–51, AV1'de 0–63 arasındadır; düşük değer daha yüksek kalite demektir, 0 ise otomatik seçim anlamına gelir. Tepe bit hızını -maxrate ile sınırlayın:

ffmpeg -y -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda -i girdi.mp4 \
  -c:a copy -c:v hevc_nvenc -preset p5 -tune hq -rc vbr -cq 23 -maxrate 30M \
  -fps_mode passthrough cikti.mp4

FFmpeg 9.0 eski NVENC preset adlarını (default, hp, hq, bd, ll, llhq, llhp, lossless, losslesshp) kaldırdı; eski rehberlerdeki -preset llhq gibi komutlar 9.x sürümlerinde çalışmaz. Bunların yerine p1–p7 ile -tune kullanın (ör. düşük gecikme için -preset p2 -tune ll); slow, medium ve fast adları hala kabul edilir.

NVENC kalitesi x264 ve x265'e yetişir mi?

Genelleme yerine kendi içeriğinizde ölçün. NVENC'in asıl avantajı hız ve yoğunluktur: işlemciyi boşta bırakır, tek kartta çok sayıda akışı aynı anda kodlar. En yüksek kalite için NVIDIA da yavaş preset'leri (p6–p7), hq ya da uhq ayarını ve çok geçişli (multipass) kodlamayı öneriyor; bu ayarlar kaliteyi artırırken hızı düşürür. Aynı testi libx265 gibi bir yazılım kodlayıcıyla yapıp sonuçları karşılaştırabilirsiniz.

Karşılaştırma için VMAF kullanın. FFmpeg'in libvmaf desteğiyle derlenmiş olması gerekir; ilk girdi kodlanmış dosya, ikincisi kaynaktır ve ikisi aynı çözünürlükte olmalıdır:

ffmpeg -i cikti.mp4 -i kaynak.mp4 -lavfi libvmaf=log_path=vmaf.xml -f null -

NVIDIA'nın bir uyarısı: uzamsal uyarlamalı niceleme (-spatial-aq 1) algılanan kaliteyi artırır ama PSNR gibi nesnel ölçütleri düşürebilir; nesnel ölçüm yaparken kapatın.

Bir GPU aynı anda kaç video akışı kodlar?

Teorik üst sınır şöyle hesaplanır: motor başına hız × motor sayısı ÷ akış başına kare hızı. HEVC, p5 ve hq ile 1080p30 akışlar için:

  • L40S: 3 × 411 ≈ 1.233 kare/s, yaklaşık 41 akış.
  • RTX PRO 6000: 4 × 521 ≈ 2.084 kare/s, yaklaşık 69 akış.
  • RTX PRO 5000: 3 × 521 ≈ 1.563 kare/s, yaklaşık 52 akış; profesyonel kart olduğu için oturum sınırı yoktur.
  • RTX 5090: 3 × 521 ≈ 1.563 kare/s, yaklaşık 52 akış; ancak GeForce oturum sınırı nedeniyle aynı anda en fazla 12 akış kodlanabilir.

Bunlar NVIDIA'nın GeForce kartlarda ölçtüğü değerlerden türetilmiş teorik sayılardır; kartın video saat hızı sonucu değiştirir, kod çözme ve ölçekleme yükü ise düşürebilir. Ayrıca:

  • Tek akış sınırı: Tek bir kodlama oturumu, bir NVENC motorunun hızını aşamaz. İstisnası HEVC ve AV1'de bölünmüş kare kodlamadır (-split_encode_mode): kareyi yatay şeritlere bölüp birden çok motorda kodlar; en çok 4K ve 8K gibi yüksek çözünürlüklerde işe yarar.
  • Kod çözme tarafı: NVIDIA'nın referans değerlerine göre bir Ada NVDEC motoru 1080p HEVC'yi saniyede 1.641, H.264'ü 903 kare çözer; Blackwell'de H.264 çözme hızı 2.172 kareye çıkar.
  • Ölçüm: NVIDIA, en az 15 saniyelik girdilerle birkaç (ör. 4) paralel FFmpeg oturumu çalıştırıp toplam kare hızını ölçmeyi öneriyor. Bu sırada motorların doluluğunu ayrı bir terminalde izleyin; enc ve dec sütunları NVENC ve NVDEC kullanımını gösterir:
nvidia-smi dmon -s u

Docker'da NVENC kullanırken neye dikkat edilir?

NVIDIA Container Toolkit varsayılan olarak yalnızca compute ve utility yeteneklerini açar; NVENC ve NVDEC için video yeteneğini de isteyin:

docker run --rm --gpus 'all,"capabilities=compute,video,utility"' <ffmpeg-imajı> ffmpeg -hide_banner -encoders

Toolkit kurulumu için NVIDIA Container Toolkit rehberimize, diğer sürücü yetenekleri ve GPU seçimi için Docker'da GPU kullanım rehberimize bakın.

H100 ve H200 video işleri için neden uygun değil?

NVENC'leri olmadığı için. NVIDIA'nın destek matrisine göre H100'deki NVENC sayısı sıfırdır; H200'ün ürün sayfası da yalnızca 7 NVDEC ve 7 JPEG çözücü listeler. Videoyu çözebilirler (ör. bir yapay zeka modeline kare beslemek için), ancak kodlama işlemciye kalır. Hopper'daki NVDEC birimleri 4. nesildir (Turing ile aynı nesil) ve AV1 çözmez. Ayrıntılar RTX PRO 6000 ve H100 karşılaştırmamızda.

Bu iş için hangi GPU?

  • RTX PRO 4000 (2 NVENC, 24 GB, aylık $450): küçük ve orta ölçekli VOD hatları; tek yuvalı, 145 W.
  • L40S (3 NVENC, 48 GB, aylık $900): yüksek yoğunluklu dönüştürme ve aynı kartta yapay zeka filtreleri.
  • RTX PRO 5000 (3 NVENC, 48 GB, aylık $800): 4:2:2 yayın ve post-prodüksiyon formatları, oturum sınırı olmadan yoğun dönüştürme ve aynı kartta yapay zeka filtreleri.
  • RTX 5090 (3 NVENC, 32 GB, aylık $600): 4:2:2 ve AV1 dahil hızlı kodlama ve video üreten yapay zeka modelleri; GeForce kartı olduğu için aynı anda en fazla 12 kodlama oturumu açılır; ayrıntılar RTX 5090 ile RTX PRO 6000 karşılaştırması sayfamızda.
  • RTX PRO 6000 Blackwell (4 NVENC, 96 GB, aylık $1.600): 4:2:2 yayın ve post-prodüksiyon formatları, 4K ve 8K, video üreten yapay zeka modelleri.

Fiyatlar GPU başına, aylık ve KDV hariçtir; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. GPU'lar yalnızca size ayrılır; tek siparişte en fazla 8 GPU kiralayabilirsiniz. Kiralama aylıktır: ayda birkaç saatlik dönüştürme işi için saatlik ücretlendiren bir bulut hizmeti ya da mevcut işlemciniz daha ekonomik olabilir; sürekli çalışan bir dönüştürme hattında ise sabit aylık fiyat akış başına maliyeti öngörülebilir kılar. Video üreten modeller için video yapay zeka rehberimize bakın. Sürekli çalışan bir video transcoding sunucusu için kart başına akış kapasitesini ve iş kuyruğu kurulumunu hizmet sayfamızda, konuşmayı yazıya çevirip altyazı üretmeyi ses tanıma sayfamızda, Unreal Engine ile Pixel Streaming sunucusu kurmayı oyun geliştirme sayfamızda anlattık.

Özet

  • NVENC ve NVDEC, CUDA çekirdeklerinden bağımsız donanım bloklarıdır; FFmpeg'de -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda ve scale_cuda ile tüm hattı GPU'da tutun.
  • Kapasiteyi motor sayısı belirler: RTX PRO 6000'de 4, RTX PRO 5000, L40S ve RTX 5090'da 3 NVENC var; hepsi AV1 kodlar, 4:2:2 kodlama RTX PRO 6000, RTX PRO 5000 ve RTX 5090'da vardır. RTX 5090'da GeForce'a özgü 12 oturum sınırı geçerlidir.
  • Preset p1–p7 hız ile kalite arasında seçim yapar; arşiv için p6–p7 ve hq ya da uhq, canlı yayın için ll ya da ull kullanın.
  • NVENC'de -crf yoktur; sabit kalite için -rc vbr -cq kullanın. FFmpeg 9.0'da llhq gibi eski preset adları kaldırıldı.
  • Geniş uyumluluk için h264_nvenc, 4K ve 10 bit için hevc_nvenc, verimli sıkıştırma için av1_nvenc seçin; farkı VMAF ile ölçün.
  • Kapasiteyi NVIDIA'nın motor başına referans hızlarıyla kabaca hesaplayın, ardından paralel oturumlarla ölçün.
  • H100 ve H200'de NVENC yoktur; video kodlama için uygun değildir.

Kaynaklar

Sık sorulan sorular

NVENC ile CPU kodlama arasında kalite farkı var mı?

Sonuç içeriğe ve ayarlara göre değişir; bu yüzden kendi videolarınızda VMAF gibi bir ölçütle karşılaştırın. NVENC'in asıl avantajı hız ve yoğunluktur; en yüksek kalite için NVIDIA p6–p7 preset'lerini, hq ya da uhq ayarını ve çok geçişli kodlamayı öneriyor.

NVENC oturum sınırı nedir, GeForce kartlarda kaç?

NVIDIA'nın NVENC uygulama notuna göre GeForce kartlarda bir sistemdeki tüm GeForce kartlar için toplam 12 eşzamanlı kodlama oturumu açılabilir. RTX PRO 6000, RTX PRO 5000 ve L40S gibi profesyonel kartlarda yapay bir sınır yoktur; kapasiteyi donanım ve bellek belirler. Filomuzdaki RTX 5090 bir GeForce kartı olduğu için bu sınır onda da geçerlidir.

AV1 kodlama için hangi GPU gerekir?

NVENC ile AV1 kodlama Ada Lovelace ve Blackwell nesli kartlarda desteklenir; L40S, RTX PRO 5000, RTX 5090 ve RTX PRO 6000'in hepsi AV1 kodlar. FFmpeg tarafında av1_nvenc kodlayıcısı 6.0 sürümüyle geldi.

H100 ile video kodlama yapılabilir mi?

Donanımla yapılamaz, çünkü H100'de NVENC yoktur. 7 NVDEC birimiyle videoyu çözebilir, ancak kodlama işlemciye kalır; video kodlama için NVENC'li bir kart seçin.

Docker'da NVENC kullanmak için ne gerekir?

NVIDIA Container Toolkit varsayılan olarak yalnızca compute ve utility yeteneklerini açar. NVENC ve NVDEC için konteyneri video yeteneğiyle başlatın; örneğin NVIDIA_DRIVER_CAPABILITIES=compute,video,utility.

Tek bir 4K akışı daha hızlı kodlamak için birden fazla NVENC kullanılabilir mi?

Evet, HEVC ve AV1'de bölünmüş kare kodlamayla. FFmpeg'deki -split_encode_mode seçeneği kareyi yatay şeritlere bölüp birden çok NVENC motorunda kodlar; bu özellik Ada ve sonrası kartlarda vardır. Normalde tek bir oturum, tek bir NVENC motorunun hızını aşamaz.

Transcoding nedir?

Transcoding (video dönüştürme), sıkıştırılmış bir videoyu çözüp farklı bir codec, çözünürlük ya da bit hızıyla yeniden kodlamaktır; örneğin bir H.264 dosyasından HEVC ya da AV1 kopyası ve birkaç farklı çözünürlük üretmek. NVIDIA GPU'larda çözme NVDEC, kodlama NVENC motorlarında yapılır.

FFmpeg'in GPU kullandığını nasıl anlarım?

Kodlama sürerken ayrı bir terminalde nvidia-smi dmon -s u çalıştırın; enc ve dec sütunları NVENC ve NVDEC kullanımını gösterir. Bu sütunlar boş kalıyorsa ffmpeg -encoders çıktısında h264_nvenc gibi kodlayıcıların bulunduğunu ve komutta -c:v ile bir _nvenc kodlayıcısı seçtiğinizi kontrol edin.

Bu iş için GPU sunucu mu arıyorsunuz?

Tüm modellerin aylık fiyatı sitede yazar; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. Siparişinizden sonra 1 iş günü içinde proforma fatura gönderiyoruz.

İlgili yazılar

Teknik

LLM Inference Nedir, Nasıl Hızlandırılır? vLLM, Ollama, SGLang ve TensorRT-LLM (2026)

LLM inference (çıkarım), eğitilmiş bir dil modelinin istemi işleyip yanıtı token token üretmesidir; hızını bellek bant genişliği, KV önbelleği ve servis motoru belirler. Bu rehber vLLM, Ollama, SGLang ve TensorRT-LLM'i karşılaştırıyor; FP8 ve NVFP4 nicemlemeyi, TTFT ölçümünü ve İstanbul'daki paylaşımsız GPU sunucularımızda hangi kartın hangi modele yettiğini anlatıyor.

Rehber

LLM Eğitimi İçin GPU Seçimi: Fine-Tuning'de Hangi GPU? (2026)

LLM eğitimi için tek bir en iyi GPU yok; kartı amaç ve model boyutu belirler. 8B QLoRA 24 GB'lık RTX PRO 4000'e, 8B LoRA 32 GB'lık RTX 5090'a, 70B QLoRA 96 GB'lık RTX PRO 6000'e sığar; 7B ve üzeri modellerde full fine-tuning ile ön eğitim birden fazla H100 ya da H200 ister. Bu kartları İstanbul'daki tesisimizde aylık kiralıyoruz.

Rehber

Stable Diffusion ve FLUX İçin Ekran Kartı: Kaç GB VRAM Gerekir? (2026)

Stable Diffusion için 8–12 GB VRAM'li bir ekran kartı yeterlidir: SD 1.5 4–6 GB, SDXL 8–12 GB kullanır. FLUX.1 [dev] tam kalitede yaklaşık 24 GB, FP8'de 12–16 GB ister; Qwen-Image FP8'de ~24 GB, 32 milyar parametreli FLUX.2 [dev] ise FP8'de bile metin kodlayıcısıyla 40 GB'ı aşar. ComfyUI'de ihtiyacı yüklediğiniz model belirler.