İçeriğe geç
gpukiralama Sipariş

Yapay zeka GPU karşılaştırması: H100, H200, RTX PRO 6000, L40S ve RTX 5090

İki GPU arasında seçimi önce bellek belirler: modelin ağırlıkları ve KV önbelleği kartın belleğine sığmalıdır. Sığan kartlar arasında bant genişliği ve aylık fiyat karar verir. Kart başına bellek: RTX 5090 32 GB, L40S 48 GB, RTX PRO 5000 48 GB, H100 80 GB, RTX PRO 6000 96 GB, H200 141 GB. Bu altı kart arasında kartlar arası NVLink bağlantısını yalnızca H100 ve H200 destekler.

Aşağıdaki sayfalar iki GPU'yu teknik özellikleri, aylık kiralama fiyatı ve hangi işe uygun oldukları açısından yan yana koyar. Modelinizin kaç GB bellek istediğini VRAM hesaplayıcı ile bulabilir, altı modelin tek tablodaki karşılaştırması için tüm kiralık NVIDIA GPU modelleri sayfasına bakabilirsiniz. Tüm GPU'lar paylaşımsızdır ve Bağcılar, İstanbul'daki kendi tesisimizde aylık kiralanır.

Son güncelleme:

Ayrıntılı GPU karşılaştırmaları

RTX 5090 vs H100

RTX 5090 mı, H100 mü? LLM İçin 32 GB ile 80 GB Arasındaki Fark

Modeliniz 32 GB'a sığıyorsa RTX 5090 inference, görüntü üretimi ve video işlerini çok daha düşük maliyetle yapar. 32 GB'ı aşan modeller, çok kullanıcılı servisler, tam ince ayar ve NVLink'li çok GPU'lu eğitim için 80 GB HBM bellekli, MIG destekli H100 doğru seçimdir.

L40S vs H100

L40S mi, H100 mü? Bellek, Hız ve Kullanım Farkları

L40S, 48 GB belleğiyle inference, görüntü üretimi ve video için ekonomik bir PCIe kartı. H100 ise 80 GB HBM bellek, sürüme göre 2,3–3,9 kat bant genişliği, NVLink ve MIG ile eğitimde ve yoğun trafikli servislerde öne çıkıyor.

H100 vs H200

H100 mü H200 mü? Aynı Hesap Gücü, Farklı Bellek

H100 ile H200 arasındaki fark bellektir: ikisi de NVIDIA'nın Hopper mimarisini kullanır ve aynı sürümde tensör performansları aynıdır, ama H200'de 80 GB yerine 141 GB HBM3e bellek ve 4,8 TB/s bant genişliği vardır. 70B sınıfı modellerde, uzun bağlamda ve çok kullanıcılı inference'ta H200 öne geçer. İkisini de İstanbul Bağcılar'daki kendi tesisimizde paylaşımsız ve aylık kiralayabilirsiniz.

RTX PRO 6000 vs H100

RTX PRO 6000 Blackwell mi, H100 mü?

Model KV önbelleğiyle birlikte tek karta sığıyorsa NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell daha mantıklıdır: 96 GB GDDR7 bellek, FP4 desteği, video kodlama donanımı ve daha düşük aylık fiyat sunar. Model birden fazla GPU'ya bölünecekse NVIDIA H100'ün daha yüksek HBM bant genişliği ve NVLink desteği öne çıkar.

L40S vs RTX PRO 6000

L40S mi, RTX PRO 6000 mi? 48 GB ve 96 GB Bellek Farkı

NVIDIA L40S ile NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell arasındaki temel fark bellek: 48 GB GDDR6'ya karşı 96 GB GDDR7. Modeliniz 48 GB'a rahat sığıyorsa L40S daha ekonomiktir. 70B sınıfı LLM'leri FP8'de tek kartta ya da FLUX.2 [dev]'i metin kodlayıcısıyla aynı kartta çalıştırmak için RTX PRO 6000 gerekir; bu kart ayrıca 1,8–2 kat bant genişliği ve MIG sunar.

RTX 5090 vs RTX PRO 6000

RTX 5090 mı, RTX PRO 6000 mi? Kiralık Sunucuda Fark

RTX 5090 ile RTX PRO 6000 aynı Blackwell neslindendir ve bellek bant genişlikleri aynı sınıftadır; asıl fark bellektir: 32 GB'a karşı 96 GB. Modeliniz 32 GB'a sığıyorsa RTX 5090 benzer hızı daha düşük fiyata verir. 70B sınıfı modeller, ECC bellek, MIG ve 7/24 servisler için RTX PRO 6000 daha uygundur.

İki GPU'dan hangisini kiralamalısınız?

Her satır bir karşılaştırmanın kısa kuralıdır. Ölçüler, fiyatlar ve ayrıntılar bağlantılı sayfadadır.

GPU çiftlerine göre belirleyici fark ve kısa kural
Karşılaştırma Bellek ve bant genişliği Kısa kural
RTX 5090 vs H100 RTX 5090: 32 GB GDDR7 · 1.792 GB/s H100: 80 GB HBM2e / HBM3 · 2.000–3.350 GB/s Ayrıntılar karşılaştırma sayfasında.
L40S vs H100 L40S: 48 GB GDDR6 · 864 GB/s H100: 80 GB HBM2e / HBM3 · 2.000–3.350 GB/s Ayrıntılar karşılaştırma sayfasında.
H100 vs H200 H100: 80 GB HBM2e / HBM3 · 2.000–3.350 GB/s H200: 141 GB HBM3e · 4.800 GB/s Model ve KV önbelleği tek H100'e rahat sığıyorsa H100 yeterli. Llama 3.3 70B FP8 (77,8 GB) gibi tek H100'e sığmayan modellerde, uzun bağlamda ve çok kullanıcılı serviste H200.
RTX PRO 6000 vs H100 RTX PRO 6000: 96 GB GDDR7 · 1.597–1.792 GB/s H100: 80 GB HBM2e / HBM3 · 2.000–3.350 GB/s Tek karta sığan inference, ince ayar ve görsel üretiminde RTX PRO 6000: Llama 3.3 70B FP8 (77,8 GB) tek karta sığar. Kartlar arası NVLink gereken çok GPU'lu eğitimde ve 7 bölüme kadar MIG için H100.
L40S vs RTX PRO 6000 L40S: 48 GB GDDR6 · 864 GB/s RTX PRO 6000: 96 GB GDDR7 · 1.597–1.792 GB/s Model L40S'e sığıyorsa (ör. Qwen3 32B FP8, 37,6 GB) ve bütçe öncelikliyse L40S. Llama 3.3 70B 4-bit (45,4 GB) ya da FP8 (77,8 GB) gibi daha büyük modellerde ve kartı MIG ile bölmek istediğinizde RTX PRO 6000.
RTX 5090 vs RTX PRO 6000 RTX 5090: 32 GB GDDR7 · 1.792 GB/s RTX PRO 6000: 96 GB GDDR7 · 1.597–1.792 GB/s En büyük modeliniz RTX 5090'a sığıyorsa (ör. Qwen3 32B 4-bit, 22,5 GB) RTX 5090. Qwen3 32B FP8 (37,6 GB) gibi 32 GB'ı aşan modellerde ya da kartı MIG ile bölmek istediğinizde RTX PRO 6000.
H100 mü A100 mü? Blog yazısı A100: 80 GB HBM2e, FP8 desteği yok H100: FP8 destekli Transformer Engine A100'ü kiralamıyoruz. Yeni bir projede FP8 hassasiyetini destekleyen H100 ya da H200'e bakın.
RTX 4090 vs L40S: 24 GB mı 48 GB mı? Blog yazısı RTX 4090: 24 GB GDDR6X L40S: 48 GB GDDR6, ECC'li RTX 4090'ı kiralamıyoruz. 32 GB'a sığan işler için RTX 5090'a, daha büyük modeller için 48 GB'lık L40S'e bakın.
AMD MI300X rehberi Blog yazısı MI300X: 192 GB HBM3, ROCm H100 / H200: CUDA MI300X'i kiralamıyoruz. CUDA'ya bağlı iş akışlarında H100 ya da H200; büyük bellek için 141 GB'lık H200 ya da 96 GB'lık RTX PRO 6000.

Model başına GB değerleri VRAM hesaplayıcımızın tahminidir: 8K bağlam ve tek istek için model ağırlıkları, KV önbelleği ve çalışma payı; kart belleğinin yaklaşık %92'si kullanılabilir sayılır. Aralık olarak verilen değerler kartın sürümüne göre değişir. Bulut ile fiziksel sunucu ya da Colab ile kiralama gibi diğer karşılaştırmaları blogdaki GPU nesli ve platform karşılaştırma yazılarında bulabilirsiniz.

Sık sorulan karşılaştırma soruları

LLM için RTX 5090 mı H100 mü?

Model ve KV önbelleği RTX 5090'ın 32 GB belleğine sığıyorsa RTX 5090 yeterlidir ve aylık kiralama fiyatı H100'den düşüktür. VRAM hesaplayıcımıza göre (8K bağlam, tek istek) Llama 3.1 8B BF16'da 18,9 GB, Qwen3 32B 4-bit'te 22,5 GB ister; ikisi de RTX 5090'a sığar. Llama 3.3 70B 4-bit'te 45,4 GB ister: RTX 5090'a sığmaz, tek H100'e sığar. Kartlar arası NVLink ve 7 bölüme kadar MIG yalnızca H100'de vardır.

L40S mi H100 mü?

L40S 48 GB GDDR6 bellek ve 864 GB/s bant genişliği sunar; NVLink ve MIG desteği yoktur. H100 ise 80 GB HBM bellek, sürüme göre 2.000–3.350 GB/s bant genişliği, NVLink ve 7 bölüme kadar MIG sunar. Modeliniz L40S'e sığıyorsa, örneğin Qwen3 32B FP8 (37,6 GB), aylık fiyatı daha düşük olan L40S yeterlidir. gpt-oss-120b (70,3 GB) gibi L40S'e sığmayan modellerde, yoğun eşzamanlı istek trafiğinde ve çok GPU'lu eğitimde H100'ü seçin.

L40S mi RTX 5090 mı?

Fark bellekte: RTX 5090 32 GB GDDR7 ve 1.792 GB/s, L40S 48 GB GDDR6 ve 864 GB/s sunar. Modeliniz RTX 5090'a sığıyorsa, örneğin Mistral Small 3.2 24B FP8 (27,5 GB), RTX 5090 hem daha yüksek bant genişliği hem daha düşük aylık fiyat sunar. Qwen3 32B FP8 (37,6 GB) gibi 32 GB'ı aşıp L40S'e sığan işlerde L40S gerekir. L40S ayrıca ECC'li belleğe sahiptir ve NVIDIA tarafından 7/24 veri merkezi kullanımı için tasarlanmıştır.

Bu karşılaştırmalar nasıl hazırlanıyor?

Teknik değerler üreticilerin ürün ve veri sayfalarından alınır: NVIDIA H100, NVIDIA H200, NVIDIA L40S, NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell, GeForce RTX 5090, RTX Blackwell mimari belgesi, NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell. Kartın sürümüne göre değişen değerler (bant genişliği, güç) aralık olarak verilir. NVLink ve MIG kartın desteklediği özelliklerdir; kiraladığınız sunucudaki GPU bağlantısı kartın sürümüne ve sunucu yapılandırmasına bağlıdır.

Fiyatlar GPU başına, aylık ve KDV hariç ABD doları olarak gösterilir; fatura, düzenlendiği günkü TCMB döviz satış kuruyla Türk lirası olarak kesilir. Kiralama en az bir aydır; yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır. Sunucular Bağcılar, İstanbul'daki kendi tesisimizde çalışır; GPU'lar ve sunucu kaynakları paylaşımsızdır. Hatalı ya da eskimiş bir bilgi görürseniz info@gpukiralama.com.tr adresine yazın.