İçeriğe geç
gpukiralama Sipariş

RTX PRO 6000 vs H100

RTX PRO 6000 Blackwell mi, H100 mü?

Model KV önbelleğiyle birlikte tek karta sığıyorsa NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell daha mantıklıdır: 96 GB GDDR7 bellek, FP4 desteği, video kodlama donanımı ve daha düşük aylık fiyat sunar. Model birden fazla GPU'ya bölünecekse NVIDIA H100'ün daha yüksek HBM bant genişliği ve NVLink desteği öne çıkar.

Teknik özellikler

Özellik NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell NVIDIA H100
Mimari Blackwell (2025) Hopper (2022)
GPU belleği 96 GB GDDR7 1,2 kat 80 GB HBM2e / HBM3
Bellek bant genişliği 1.597–1.792 GB/s 2.000–3.350 GB/s en az 1,1 kat
FP32 performansı 110–125 TFLOPS en az 1,6 kat 51–67 TFLOPS
Tensör performansı 3.511–4.000 TOPS FP4 (seyreklikli) 1.513–1.979 TFLOPS FP8 · 756–989 TFLOPS BF16 (seyrekliksiz)
En yüksek güç 300–600 W 300–700 W
GPU'lar arası bağlantı Yok (yalnızca PCIe) NVLink, sürüme göre 600–900 GB/s
PCIe PCIe 5.0 x16 PCIe 5.0 x16
MIG (bölümleme) 4 bölüme kadar (24 GB) 7 bölüme kadar
ECC bellek Var Var
Form faktörü PCIe, çift yuva SXM5 veya PCIe
Aylık kiralama $1.600 / ay GPU başına, KDV hariç · saatlik karşılığı $2,19 $2.500 / ay GPU başına, KDV hariç · saatlik karşılığı $3,42

Teknik değerler üreticilerin yayımladığı verilerdir. Tensör değerlerinde hassasiyet (FP4, FP8, BF16) ve seyreklik farklı olduğunda sayılar doğrudan karşılaştırılamaz. Aralık olarak verilen değerler kartın sürümüne göre değişir; fark rozetleri en elverişsiz durumu esas alır.

RTX PRO 6000 ile H100 arasındaki fark nedir?

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell, tek karta sığan modellerde inference, ince ayar ve görsel/video işleri için H100'den daha fazla bellek (96'ya karşı 80 GB), FP4 desteği, video kodlama donanımı ve daha düşük fiyat sunar. NVIDIA H100 ise daha yüksek bellek bant genişliği ve NVLink desteğiyle çok GPU'lu büyük işlerde öndedir. İkisini de İstanbul Bağcılar'daki tesisimizde paylaşımsız ve aylık kiralıyoruz.

RTX 6000 Ada ile karıştırmayın: 48 GB GDDR6 bellekli RTX 6000 Ada, önceki Ada Lovelace neslinin ayrı bir kartıdır.

RTX PRO 6000 nerede öne çıkar?

  • Bellek kapasitesi: 96 GB ile 70B sınıfı bir modeli FP8'de tek kartta, KV önbelleğine de yer bırakarak çalıştırabilirsiniz. H100'ün 80 GB'ına ise sığmaz; iki kart ya da 4-bit nicemleme gerekir.
  • FP4 desteği: Blackwell'in beşinci nesil tensör çekirdekleri FP4 hassasiyeti destekler; uygun nicemlenmiş modellerle daha büyük modeller daha az belleğe sığar.
  • Görüntü, video ve render: RTX PRO 6000'de RT çekirdekleri ve donanım video kodlayıcıları (NVENC) bulunur. H100'de ikisi de yoktur; grafik ve video kodlama iş yükleri için tasarlanmamıştır.
  • Bölüm başına daha fazla bellek (MIG): İki kart da MIG ile bağımsız bölümlere ayrılabilir. RTX PRO 6000 en fazla 4 × 24 GB, H100 en fazla 7 × 10 GB ya da 4 × 20 GB bölüm verir; dört bölümün her birinde 20 GB'tan fazla bellek gerekiyorsa RTX PRO 6000 avantajlıdır.
  • Fiyat: Fiyat listemizde RTX PRO 6000 aylık $1.600, H100 aylık $2.500.

H100 nerede öne çıkar?

  • Bellek bant genişliği: H100'ün HBM belleği sürüme göre 2–3,35 TB/s, RTX PRO 6000'in GDDR7 belleği 1,6–1,8 TB/s bant genişliği sunar; fark, kartların sürümüne göre 1,1 ile 2,1 kat arasındadır. Az kullanıcılı LLM servislerinde token üretim hızını büyük ölçüde bant genişliği belirler.
  • Çok GPU'lu eğitim ve servis: H100 NVLink destekler; GPU'lar arası bağlantı hızı sürüme göre GPU başına 600–900 GB/s'dir. RTX PRO 6000'de NVLink yoktur; kartlar PCIe 5.0 x16 üzerinden (128 GB/s) haberleşir ve modeli kartlara bölen büyük dağıtık eğitimlerde bu darboğaz olur. Kiraladığınız sunucudaki NVLink bağlantısı kartın sürümüne ve sunucu yapılandırmasına bağlıdır; belirli bir topoloji vaat etmiyoruz, ihtiyacınızı sipariş formunda belirtin.
  • FP8 eğitimi tek başına fark yaratmaz: NVIDIA Transformer Engine, FP8'i hesaplama yeteneği 8.9 ve üzeri GPU'larda destekler; destek tablosunda RTX PRO 6000 de yer alır. H100'ün eğitimdeki asıl üstünlüğü, daha yüksek bant genişliği ve NVLink sayesinde çok GPU'ya daha iyi ölçeklenmesidir.

Tek GPU'da LLM inference için RTX PRO 6000 mi H100 mü daha hızlı?

Cevap, eş zamanlı kullanıcı sayısına ve modelin belleğe sığıp sığmadığına bağlıdır:

  • Az kullanıcı, düşük gecikme: Token üretiminde her yeni token için model ağırlıkları bellekten yeniden okunur; bu aşamada hızı bellek bant genişliği belirler. Model H100'e sığıyorsa, tek kullanıcıya H100'ün daha hızlı yanıt vermesi beklenir.
  • Çok kullanıcı, toplam verim: Yüksek eş zamanlılıkta iki kart birbirine yakındır. GPU bulut sağlayıcısı CloudRift'in 27 Kasım 2025'te yayımladığı vLLM testinde (GLM-4.5-Air, 4-bit AWQ) tek RTX PRO 6000 saniyede 3.140, tek H100 SXM 2.987 token üretti.
  • Model tek H100'e sığmıyorsa: VRAM hesaplayıcımıza göre FP8'de 77,8 GB isteyen Llama 3.3 70B gibi modelleri tek kartta yalnızca RTX PRO 6000 çalıştırır; H100'de iki kart ya da 4-bit nicemleme gerekir.
  • Model birden fazla GPU'ya bölünüyorsa: Aynı testte 4 GPU'ya bölünen Qwen3-Coder-480B'de H100 yaklaşık %31, 8 GPU'ya bölünen GLM-4.6-FP8'de yaklaşık 3 kat daha yüksek verim aldı. Testi yapan ekip bu farkı RTX PRO 6000'de NVLink olmamasına bağlıyor.

Bunlar tek bir üçüncü taraf testinin sonuçlarıdır; testteki sürümler (RTX PRO 6000 Workstation Edition, H100 SXM) kiraladığınız kartlarla aynı olmayabilir.

Hangisini seçmeli?

İş Önerimiz
LLM inference servisi (model tek karta sığıyor) RTX PRO 6000
70B sınıfı model, FP8, tek kart RTX PRO 6000 (uzun bağlam ya da çok kullanıcı için H200)
LoRA / QLoRA ince ayar RTX PRO 6000
Görüntü, video üretimi ve render RTX PRO 6000
Çok GPU'lu büyük model eğitimi H100 (bellek gerekiyorsa H200)
Birden fazla GPU'ya bölünen büyük modelin servisi H100 veya H200
Tek H100'e sığan modelde az kullanıcıya en düşük gecikme H100

Kendi modeliniz için bellek hesabını VRAM hesaplayıcı ile yapabilirsiniz.

RTX PRO 6000 ve H100 fiyat karşılaştırması

RTX PRO 6000 H100
Aylık (GPU başına, KDV hariç) $1.600 $2.500
Yıllık kiralamada aylık $1.280 $2.000
Saatlik karşılığı (aylık fiyat ÷ 730) $2,19 $3,42

Kiralama süresi en az 1 aydır; saatlik karşılığı yalnızca karşılaştırma içindir. Fiyatlar ABD doları cinsindendir ve fatura, düzenlendiği günkü TCMB döviz satış kuruyla Türk lirası olarak kesilir. Yıllık kiralamada %20 indirim uygulanır; tek siparişte en fazla 8 GPU kiralanabilir. Ayda yalnızca birkaç saat GPU kullanacaksanız saatlik ücretlendiren bir bulut daha ucuz olabilir; global bulut fiyatlarının tarihli getdeploying.com medyanını RTX PRO 6000 ve H100 model sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Özet

  • RTX PRO 6000 daha fazla bellek (96 GB), FP4 desteği, video kodlama donanımı ve daha düşük fiyat sunar.
  • H100 daha yüksek bellek bant genişliği ve GPU'lar arası NVLink bağlantısıyla büyük eğitimlerde öndedir.
  • Tek GPU'ya sığan inference, ince ayar ve görsel/video işleri için RTX PRO 6000 mantıklıdır.
  • Çok kullanıcılı tek kart serviste iki kartın toplam verimi birbirine yakındır (CloudRift, Kasım 2025).
  • Modeli birden fazla GPU'ya bölen büyük eğitim ve servislerde ve az kullanıcıya en düşük gecikme gereken işlerde H100 (bellek gerekiyorsa H200) uygundur.

Kaynaklar

Sık sorulan sorular

LLM eğitimi için RTX PRO 6000 mi H100 mü?

VRAM hesaplayıcımıza göre (2.048 token, batch 1) Llama 3.3 70B QLoRA ince ayarı 50,5 GB ister ve hem tek RTX PRO 6000'e hem tek H100'e sığar; böyle tek karta sığan LoRA, QLoRA ve orta ölçekli eğitimlerde RTX PRO 6000 daha ekonomiktir ve iki kart da FP8 ile eğitimi destekler. Modeli FSDP ya da tensör paralellikle birden fazla GPU'ya bölen büyük eğitimlerde ise NVLink desteği nedeniyle H100 öne çıkar.

70B bir model hangisine sığar?

VRAM hesaplayıcımıza göre Llama 3.3 70B, 8.192 token bağlamla FP8'de 77,8 GB ister. Kart belleğinin %92'sini kullanılabilir saydığımızda bu, 96 GB'lık tek RTX PRO 6000'e sığar; 80 GB'lık H100'de ise iki kart ya da 4-bit nicemleme (45,4 GB) gerekir.

Render ve video işleri için hangisi uygun?

RTX PRO 6000. H100'de RT çekirdeği ve donanım video kodlayıcısı (NVENC) yoktur; grafik ve video kodlama iş yükleri için tasarlanmamıştır.

RTX PRO 6000, H100'ün yerini tutar mı?

Model tek karta sığıyorsa çoğunlukla evet: RTX PRO 6000 daha fazla bellek (96 GB) ve FP4 desteği sunar, aylık fiyatı daha düşüktür (RTX PRO 6000 için $1.600, H100 için $2.500) ve CloudRift'in Kasım 2025 vLLM testinde yüksek eş zamanlılıkta tek H100'ten biraz daha fazla token üretti (saniyede 3.140'a karşı 2.987). Modeli birden fazla GPU'ya bölen büyük eğitim ve servislerde ise NVLink olmadığı için H100'ün yerini tutmaz.

RTX PRO 6000 mi H200 mü?

İkisi de 70B sınıfı bir modeli FP8'de tek kartta çalıştırabilir. H200; 141 GB HBM3e bellek, 4,8 TB/s bant genişliği ve NVLink desteğiyle uzun bağlam, çok sayıda eş zamanlı kullanıcı ve çok GPU'lu işlerde öndedir. Bu avantajlara ihtiyacınız yoksa RTX PRO 6000 daha ekonomiktir (aylık RTX PRO 6000 için $1.600, H200 için $3.000).

Kiralamak için

Öne çıkan model

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell ekran kartı

RTX PRO 6000

Blackwell

96 GB

Paylaşımsız · VPS değil

96 GB GDDR7 bellek: 70B modeller FP8'de tek kartta. LLM inference, fine-tuning, görsel ve video üretimi için.

$1.600 / ay

GPU başına, KDV hariç · saatlik karşılığı $2,19

Global bulut medyanından %6 düşük (getdeploying.com, 23 Ekim 2026)

NVIDIA H100 ekran kartı

H100

Hopper

80 GB

Paylaşımsız · VPS değil

80 GB HBM bellek ve FP8 destekli Transformer Engine ile büyük model eğitimi ve yoğun LLM inference için.

$2.500 / ay

GPU başına, KDV hariç · saatlik karşılığı $3,42

Global bulut medyanından %10 düşük (getdeploying.com, 23 Ekim 2026)

Diğer karşılaştırmalar